Francja: dyplomy uczelni kościelnych uznane przez państwo

2011-12-06 00:00:00
 Francja: dyplomy uczelni kościelnych uznane przez państwo


Dyplomy z teologii i filozofii sześciu francuskich uczelni kościelnych zostały ostatecznie uznane przez państwo. Stało się to trzy lata po zawarciu porozumienia w tej sprawie między Francją i Stolicą Apostolską.

Dotyczy to pięciu uniwersytetów (instytutów) katolickich w: Angers, Lille, Lyonie, Paryżu i Tuluzie, oraz jezuickiego Centrum Sèvres. Ich licencjaty (bakalaureaty kanoniczne), magisteria (licencjaty kanoniczne) i doktoraty (doktoraty kanoniczne) z filozofii i teologii staną się odpowiednikami dyplomów uczelni państwowych.

Poinformowano o tym 5 grudnia na stronie internetowej francuskiej prowincji jezuitów, odpowiedzialnej za Centrum Sèvres. Pozostałe uczelnie ogłoszą tę decyzję w styczniu przy rozpoczęciu rekrutacji studentów na nowy rok akademicki.

Uznanie przez państwo dyplomów dotyczy jednak tylko niewielkiej części studentów uczelni kościelnych. Tysiące studentów z wydziałów świeckich, takich jak literatura, ekonomia, prawo czy medycyna, uzyskuje już swe dyplomy we współpracy z uniwersytetami państwowymi.

Na razie uznanie dyplomów nie objęło Wydziału Teologicznego Notre-Dame w Paryżu, prowadzonego przez tamtejszą archidiecezję, jednak jego sprawa zostanie wkrótce podjęta – zapewnił prof. Ricardo Cinquegrani, dyrektor watykańskiej Agencji ds. Oceny i Krzewienia Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych. Powiedział on francuskiemu dziennikowi „La Croix”, że w kwietniu i maju br. przedstawiciele agencji wizytowali wydziały kościelne we Francji, złożyli swe raporty w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, a ta zwróciła się do władz francuskich o uznanie dyplomów. Procedurę taką przewiduje porozumienie z 18 grudnia 2008 r.

Dotychczas na mocy ustawy o rozdziale Kościoła i państwa żaden dyplom uczelni kościelnych nie mógł być honorowany przez państwo.

Źródło: KAI

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.