Francja: dyplomy uczelni kościelnych uznane przez państwo

2011-12-06 00:00:00
 Francja: dyplomy uczelni kościelnych uznane przez państwo


Dyplomy z teologii i filozofii sześciu francuskich uczelni kościelnych zostały ostatecznie uznane przez państwo. Stało się to trzy lata po zawarciu porozumienia w tej sprawie między Francją i Stolicą Apostolską.

Dotyczy to pięciu uniwersytetów (instytutów) katolickich w: Angers, Lille, Lyonie, Paryżu i Tuluzie, oraz jezuickiego Centrum Sèvres. Ich licencjaty (bakalaureaty kanoniczne), magisteria (licencjaty kanoniczne) i doktoraty (doktoraty kanoniczne) z filozofii i teologii staną się odpowiednikami dyplomów uczelni państwowych.

Poinformowano o tym 5 grudnia na stronie internetowej francuskiej prowincji jezuitów, odpowiedzialnej za Centrum Sèvres. Pozostałe uczelnie ogłoszą tę decyzję w styczniu przy rozpoczęciu rekrutacji studentów na nowy rok akademicki.

Uznanie przez państwo dyplomów dotyczy jednak tylko niewielkiej części studentów uczelni kościelnych. Tysiące studentów z wydziałów świeckich, takich jak literatura, ekonomia, prawo czy medycyna, uzyskuje już swe dyplomy we współpracy z uniwersytetami państwowymi.

Na razie uznanie dyplomów nie objęło Wydziału Teologicznego Notre-Dame w Paryżu, prowadzonego przez tamtejszą archidiecezję, jednak jego sprawa zostanie wkrótce podjęta – zapewnił prof. Ricardo Cinquegrani, dyrektor watykańskiej Agencji ds. Oceny i Krzewienia Jakości Uniwersytetów i Wydziałów Kościelnych. Powiedział on francuskiemu dziennikowi „La Croix”, że w kwietniu i maju br. przedstawiciele agencji wizytowali wydziały kościelne we Francji, złożyli swe raporty w Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, a ta zwróciła się do władz francuskich o uznanie dyplomów. Procedurę taką przewiduje porozumienie z 18 grudnia 2008 r.

Dotychczas na mocy ustawy o rozdziale Kościoła i państwa żaden dyplom uczelni kościelnych nie mógł być honorowany przez państwo.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.