Hiszpania: urodziło się kolejne dziecko-lekarstwo

2012-02-15 00:00:00
 Hiszpania: urodziło się kolejne dziecko-lekarstwo

Dziecko zostało spłodzone metodą in-vitro tylko po to, by uratować życie ciężko choremu bratu. Dziewczynka została wyselekcjonowana z innych zarodków. Konferencja Episkopatu Hiszpanii krytykuje decyzję rodziców. 

Starsze dziecko hiszpańskiej pary, 3-letni Antonio, cierpi na aplazję szpiku kostnego. Jego rodzice długo szukali dawców szpiku, niestety bez powodzenia. Rodzice zdecydowali się więc na sztuczne spłodzenie „dziecka- lekarstwa”.
 
Operacja odbyła się za pomocą metody In-vitro. Wyselekcjonowano zarodek, który był najbardziej zbliżony genetycznie do Antonia i wszczepiono go matce. Tuż po narodzinach pobrano z pępowiny dziewczynki krew, która zostanie przeszczepiona bratu. Według specjalistów dzięki tej procedurze szansa na wyleczenie chłopca wynosi nawet 70 procent. 
 
Przeciwko takiej metodzie leczenia protestuje hiszpański Kościół. Hierarchowie zauważyli, że nie można  wybierać  użytecznych embrionów, niszcząc bądź zamrażając pozostałe. „Narodzinom jednej osoby towarzyszyło zniszczenie rodzeństwa. Należy leczyć chorych, ale nie eliminując nikogo”- czytamy w komunikacie.  „Ten, który ostatecznie urodził sie, został wybrany, ponieważ był najbardziej użyteczny, aby uleczyć chorego brata. Tym samym zostało naruszone jego prawo do tego, aby być kochanym jako cel sam w sobie i nie być traktowanym jako zwykłe narzędzie techniczne” – dodali biskupi. 
 
 
Źródło: fronda.pl  
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!