Korea Płn.: ponad 50 tys. chrześcijan w obozach dla więźniów ideologicznych

2011-04-18 00:00:00
 Korea Płn.: ponad 50 tys. chrześcijan w obozach dla więźniów ideologicznych


Ponad 50 tysięcy chrześcijan zostało uwięzionych z powodu wyznawanej wiary w obozach w komunistycznej Korei Północnej. Jak wynika z tegorocznego raportu organizacji „Open Doors”, Korea Północna to jeden z najgorszych krajów pod względem wolności religijnej.

Nowy specjalny obserwator ONZ ds. Praw Człowieka w Korei Północnej, Marzuki Darusman potwierdza, że sytuacja chrześcijan w tym kraju jest dramatyczna. Skorumpowany i całkowicie podległy reżimowi system wymiaru sprawiedliwości nie przestrzega podstawowych zasad. W kraju obok zwykłych sądów działa tzw. równoległy system wymiaru sprawiedliwości, który nie uznaje żadnych praw oskarżonego (nie może się on bronić).

Jak można przeczytać w raporcie wysłannika ONZ: „Równoległy system wymiaru sprawiedliwości składa się z szeregu regulacji i organów. Podstawę prawną jego działania stanowi ustawa o kontroli bezpieczeństwa narodowego. Wyrok ogłasza «Komitet Towarzyszy» (sąd ludowy), kierując się jedynie przesłankami ideologicznymi”. „Komitet Główny dotyczący życia w socjalistycznej praworządności" przeprowadza kontrole na różnych poziomach i decyduje o rodzaju kar.

Wszyscy Koreańczycy i cudzoziemcy, którzy zostaną uznani przez sąd ludowy winnymi, są kierowani do obozów, w których panują nieludzkie warunki. Są w nich głodzeni, regularnie torturowani i poniżani.

Szacuje się, że w północnokoreańskich obozach przebywa około 50 tys. chrześcijan, skupionych głownie w „Gwanliso" (obóz pracy dla więźniów ideologicznych, „Gyohwaso" (obóz pracy dla więźniów z długoletnimi wyrokami), „Jipgyulso" i „Rodongdanryundae".

Religia w Korei Północnej jest całkowicie zakazana. Do obozów trafia się za posiadanie Biblii dla celów prywatnych, mówienie o wierze itp. Jedyną oficjalną ideologią jest „Dżucze". Mimo trudnej sytuacji w kraju żyje około 400 tysięcy chrześcijan (2 proc. populacji).

Źródło: Agenzia Fides, AS

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!