Korea Płn.: ponad 50 tys. chrześcijan w obozach dla więźniów ideologicznych

2011-04-18 00:00:00
 Korea Płn.: ponad 50 tys. chrześcijan w obozach dla więźniów ideologicznych


Ponad 50 tysięcy chrześcijan zostało uwięzionych z powodu wyznawanej wiary w obozach w komunistycznej Korei Północnej. Jak wynika z tegorocznego raportu organizacji „Open Doors”, Korea Północna to jeden z najgorszych krajów pod względem wolności religijnej.

Nowy specjalny obserwator ONZ ds. Praw Człowieka w Korei Północnej, Marzuki Darusman potwierdza, że sytuacja chrześcijan w tym kraju jest dramatyczna. Skorumpowany i całkowicie podległy reżimowi system wymiaru sprawiedliwości nie przestrzega podstawowych zasad. W kraju obok zwykłych sądów działa tzw. równoległy system wymiaru sprawiedliwości, który nie uznaje żadnych praw oskarżonego (nie może się on bronić).

Jak można przeczytać w raporcie wysłannika ONZ: „Równoległy system wymiaru sprawiedliwości składa się z szeregu regulacji i organów. Podstawę prawną jego działania stanowi ustawa o kontroli bezpieczeństwa narodowego. Wyrok ogłasza «Komitet Towarzyszy» (sąd ludowy), kierując się jedynie przesłankami ideologicznymi”. „Komitet Główny dotyczący życia w socjalistycznej praworządności" przeprowadza kontrole na różnych poziomach i decyduje o rodzaju kar.

Wszyscy Koreańczycy i cudzoziemcy, którzy zostaną uznani przez sąd ludowy winnymi, są kierowani do obozów, w których panują nieludzkie warunki. Są w nich głodzeni, regularnie torturowani i poniżani.

Szacuje się, że w północnokoreańskich obozach przebywa około 50 tys. chrześcijan, skupionych głownie w „Gwanliso" (obóz pracy dla więźniów ideologicznych, „Gyohwaso" (obóz pracy dla więźniów z długoletnimi wyrokami), „Jipgyulso" i „Rodongdanryundae".

Religia w Korei Północnej jest całkowicie zakazana. Do obozów trafia się za posiadanie Biblii dla celów prywatnych, mówienie o wierze itp. Jedyną oficjalną ideologią jest „Dżucze". Mimo trudnej sytuacji w kraju żyje około 400 tysięcy chrześcijan (2 proc. populacji).

Źródło: Agenzia Fides, AS

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.