Ks. prof. Starowieyski: Biblia wielką matrycą, na której formułuje się kultura europejska

2011-04-15 00:00:00


Biblia jest „wielką matrycą”, na której formułuje się kultura europejska – podkreślił ks. prof. Marek Starowieyski. Wybitny patrolog i historyk gościł w czwartek wieczorem, na zaproszenie bp. Jana Tyrawy, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Wpływ Biblii na kulturę chrześcijańską”.

„Wszędzie jest Biblia i bez niej nie można zrozumieć naszej kultury” a „ktoś kto nie nawiązuje do Biblii, nie może mówić, że jest Europejczykiem” – uważa ks. prof. Starowieyski. Prelegent zaznaczył, że Biblia była i jest obecna we wszystkich dziedzinach kultury. – Jest obecna w muzyce – od pieśni, oratoriów i oper; w literaturze – dramacie, eseju, powieści, czy w filmie. Jest również obecna w języku. To znaczy, że język polski, czy na przykład angielski są naznaczone biblicyzmami. Nie mówiąc już o języku łaciny średniowiecznej, czy późnochrześcijańskiej – dodał.

Profesor Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że na tej uczelni wprowadzono wykłady z tradycji biblijnych oraz tradycji antycznych. – To dwa źródła, na których opiera się nasza kultura. Jeśli nie będziemy naciskali na zrozumienie Biblii – pomijam kwestie dogmatyczne, religijne – to nasza kultura nawet i laicka, staje się kompletnie niezrozumiała. Grozi nam „wyschnięcie, oderwanie się od kultury” – zaznaczył.

Goszczący w Bydgoszczy ks. prof. Marek Starowieyski wykłada również na Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Jest specjalistą z literatury wczesnochrześcijańskiej, autorem wielu artykułów, opracowań i książek.

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!