Ks. prof. Starowieyski: Biblia wielką matrycą, na której formułuje się kultura europejska

2011-04-15 00:00:00


Biblia jest „wielką matrycą”, na której formułuje się kultura europejska – podkreślił ks. prof. Marek Starowieyski. Wybitny patrolog i historyk gościł w czwartek wieczorem, na zaproszenie bp. Jana Tyrawy, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Wpływ Biblii na kulturę chrześcijańską”.

„Wszędzie jest Biblia i bez niej nie można zrozumieć naszej kultury” a „ktoś kto nie nawiązuje do Biblii, nie może mówić, że jest Europejczykiem” – uważa ks. prof. Starowieyski. Prelegent zaznaczył, że Biblia była i jest obecna we wszystkich dziedzinach kultury. – Jest obecna w muzyce – od pieśni, oratoriów i oper; w literaturze – dramacie, eseju, powieści, czy w filmie. Jest również obecna w języku. To znaczy, że język polski, czy na przykład angielski są naznaczone biblicyzmami. Nie mówiąc już o języku łaciny średniowiecznej, czy późnochrześcijańskiej – dodał.

Profesor Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że na tej uczelni wprowadzono wykłady z tradycji biblijnych oraz tradycji antycznych. – To dwa źródła, na których opiera się nasza kultura. Jeśli nie będziemy naciskali na zrozumienie Biblii – pomijam kwestie dogmatyczne, religijne – to nasza kultura nawet i laicka, staje się kompletnie niezrozumiała. Grozi nam „wyschnięcie, oderwanie się od kultury” – zaznaczył.

Goszczący w Bydgoszczy ks. prof. Marek Starowieyski wykłada również na Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Jest specjalistą z literatury wczesnochrześcijańskiej, autorem wielu artykułów, opracowań i książek.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.