Parlament Nepalu – do 2006 jednej z najstarszych monarchii na świecie, obecnie republiki – rozważa wprowadzenie prawa, które zabroni ewangelizacji i konwersji.
Za próby nawracania z jednej religii na drugą, nowa regulacja przewiduje karę pozbawienia wolności do lat pięciu oraz grzywny. – Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nauczanie wiary chrześcijańskiej w kraju będzie przestępstwem – ostrzega ks. Silas Bogati z Caritasu.
W Nepalu katolicy stanowią zaledwie 0,2 proc. społeczeństwa. Przeważają hindusi – 81 proc. 11 proc. stanowią buddyści, a 4 proc. – muzułmanie.
Mimo bardzo nielicznej wspólnoty katolickiej od lat obserwuje się wiele powołań kapłańskich. W sumie w kraju znajdują się 24 seminaria, w których przygotowuje się do posługi duszpasterskiej ponad 5 tys. kandydatów na księży.
Ks. Silas Bogati jest dyrektorem wykonawczym Caritasu w Nepalu. Pochodzi z rodziny hinduistycznej, ale przeżył głębokie nawrócenie i stał się duchownym katolickim. Ks. Bogati bardzo obawia się przyjęcia nowego kodeksu karnego, który zakazuje konwersji. Podkreśla, że konieczne jest stawanie w obronie wolności religijnej w Nepalu
W wywiadzie udzielonym agencji Fides, ks Bogati wezwał do działań na rzecz obalenia przepisów, które zagrażają wolności sumienia i religii. – Artykuł 160 nowego kodeksu karnego zakazuje wszelkich czynności, które mogą powodować konwersję osób z tradycyjnej społeczności lub z określonej wiary na inną. Za te czyny kodeks przewiduje kary grzywny i pozbawienia wolności do 5 lat. Jeśli kodeks zostanie oficjalnie zatwierdzony, wówczas głoszenie nauki o Chrystusie w tym kraju może stać się przestępstwem – mówi ks. Bogati.
Kościół katolicki w Nepalu jest bardzo zaangażowany w ewangelizację poprzez edukację i świadczenie pomocy materialnej. 50 lat temu jezuici zainicjowali nauczanie języka angielskiego w kraju. Obecnie Kościół prowadzi 31 szkół, a także świadczy pomoc materialną w 58 z 75 okręgów w kraju. Przeciwdziała handlowi kobietami i dziećmi.
W sumie Nepal zamieszkuje 7800 katolików na 29 mln mieszkańców. Sytuacja polityczna i społeczna mieszkańców Nepalu jest niestabilna. Dotychczas nie udało się zatwierdzić nowej konstytucji. Politycy są skorumpowani i nie dbają o interesy obywateli, ani o dobro wspólne.
Źródło: Agenzia Fides, AS
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy