Nepal: będą karać więzieniem za konwersję?

2011-06-09 00:00:00
 Nepal: będą karać więzieniem za konwersję?


Parlament Nepalu – do 2006 jednej z najstarszych monarchii na świecie, obecnie republiki – rozważa wprowadzenie prawa, które zabroni ewangelizacji i konwersji.

Za próby nawracania z jednej religii na drugą, nowa regulacja przewiduje karę pozbawienia wolności do lat pięciu oraz grzywny. – Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nauczanie wiary chrześcijańskiej w kraju będzie przestępstwem – ostrzega ks. Silas Bogati z Caritasu.

W Nepalu katolicy stanowią zaledwie 0,2 proc. społeczeństwa. Przeważają hindusi – 81 proc. 11 proc. stanowią buddyści, a 4 proc. – muzułmanie.  

Mimo bardzo nielicznej wspólnoty katolickiej od lat obserwuje się wiele powołań kapłańskich. W sumie w kraju znajdują się 24 seminaria, w których przygotowuje się do posługi duszpasterskiej ponad 5 tys. kandydatów na księży.

Ks. Silas Bogati jest dyrektorem wykonawczym Caritasu w Nepalu. Pochodzi z rodziny hinduistycznej, ale przeżył głębokie nawrócenie i stał się duchownym katolickim. Ks. Bogati bardzo obawia się przyjęcia nowego kodeksu karnego, który zakazuje konwersji. Podkreśla, że konieczne jest stawanie w obronie wolności religijnej w Nepalu

W wywiadzie udzielonym agencji Fides, ks Bogati wezwał do działań na rzecz obalenia przepisów, które zagrażają wolności sumienia i religii. – Artykuł 160 nowego kodeksu karnego zakazuje wszelkich czynności, które mogą powodować konwersję osób z tradycyjnej społeczności lub z określonej wiary na inną. Za te czyny kodeks przewiduje kary grzywny i pozbawienia wolności do 5 lat. Jeśli kodeks zostanie oficjalnie zatwierdzony, wówczas głoszenie nauki o Chrystusie w tym kraju może stać się przestępstwem – mówi ks. Bogati. 

Kościół katolicki w Nepalu jest bardzo zaangażowany w ewangelizację poprzez edukację i świadczenie pomocy materialnej. 50 lat temu jezuici zainicjowali nauczanie języka angielskiego w kraju. Obecnie Kościół prowadzi 31 szkół, a także świadczy pomoc materialną w 58 z 75 okręgów w kraju. Przeciwdziała handlowi kobietami i dziećmi.

W sumie Nepal zamieszkuje 7800 katolików na 29 mln mieszkańców. Sytuacja polityczna i społeczna mieszkańców Nepalu jest niestabilna. Dotychczas nie udało się zatwierdzić nowej konstytucji. Politycy są skorumpowani i nie dbają o interesy obywateli, ani o dobro wspólne. 

Źródło: Agenzia Fides, AS

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.