Nepal: będą karać więzieniem za konwersję?

2011-06-09 00:00:00
 Nepal: będą karać więzieniem za konwersję?


Parlament Nepalu – do 2006 jednej z najstarszych monarchii na świecie, obecnie republiki – rozważa wprowadzenie prawa, które zabroni ewangelizacji i konwersji.

Za próby nawracania z jednej religii na drugą, nowa regulacja przewiduje karę pozbawienia wolności do lat pięciu oraz grzywny. – Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, nauczanie wiary chrześcijańskiej w kraju będzie przestępstwem – ostrzega ks. Silas Bogati z Caritasu.

W Nepalu katolicy stanowią zaledwie 0,2 proc. społeczeństwa. Przeważają hindusi – 81 proc. 11 proc. stanowią buddyści, a 4 proc. – muzułmanie.  

Mimo bardzo nielicznej wspólnoty katolickiej od lat obserwuje się wiele powołań kapłańskich. W sumie w kraju znajdują się 24 seminaria, w których przygotowuje się do posługi duszpasterskiej ponad 5 tys. kandydatów na księży.

Ks. Silas Bogati jest dyrektorem wykonawczym Caritasu w Nepalu. Pochodzi z rodziny hinduistycznej, ale przeżył głębokie nawrócenie i stał się duchownym katolickim. Ks. Bogati bardzo obawia się przyjęcia nowego kodeksu karnego, który zakazuje konwersji. Podkreśla, że konieczne jest stawanie w obronie wolności religijnej w Nepalu

W wywiadzie udzielonym agencji Fides, ks Bogati wezwał do działań na rzecz obalenia przepisów, które zagrażają wolności sumienia i religii. – Artykuł 160 nowego kodeksu karnego zakazuje wszelkich czynności, które mogą powodować konwersję osób z tradycyjnej społeczności lub z określonej wiary na inną. Za te czyny kodeks przewiduje kary grzywny i pozbawienia wolności do 5 lat. Jeśli kodeks zostanie oficjalnie zatwierdzony, wówczas głoszenie nauki o Chrystusie w tym kraju może stać się przestępstwem – mówi ks. Bogati. 

Kościół katolicki w Nepalu jest bardzo zaangażowany w ewangelizację poprzez edukację i świadczenie pomocy materialnej. 50 lat temu jezuici zainicjowali nauczanie języka angielskiego w kraju. Obecnie Kościół prowadzi 31 szkół, a także świadczy pomoc materialną w 58 z 75 okręgów w kraju. Przeciwdziała handlowi kobietami i dziećmi.

W sumie Nepal zamieszkuje 7800 katolików na 29 mln mieszkańców. Sytuacja polityczna i społeczna mieszkańców Nepalu jest niestabilna. Dotychczas nie udało się zatwierdzić nowej konstytucji. Politycy są skorumpowani i nie dbają o interesy obywateli, ani o dobro wspólne. 

Źródło: Agenzia Fides, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.