Putin gra na religijnej nucie

2012-02-01 00:00:00
 Putin gra na religijnej nucie


Wybory prezydenckie w Rosji coraz bliżej – Władimir Putin odwiedził cerkiew i schylił się przed ikoną. Podczas pobytu w Tichwinie (koło Petersburga) premier Rosji pojawił się w tamtejszym klasztorze i pokłonił się ikonie Matki Bożej, czczonej przez cerkiew moskiewską, jako cudowny obraz.

Przeor klasztoru przypomniał, że przed tą ikoną schylali się i prosili o błogosławieństwo wszyscy rosyjscy carowie oprócz Mikołaja II. „Przed wyborami prezydenckimi w marcu Władimir Putin liczy na cud i kłania się ikonie, którą błogosławiono carów" – piszą rosyjskie portale, tłumacząc nagły przypływ religijności u Putina.

Premier stara się przekonać Rosjan, że jest niezastąpiony. I że jeśli chcą mieć „dobrego cara" – a wielu Rosjan chce – to on jest jedynym kandydatem – czytamy w „Rzeczpospolitej”. – Kłaniając się ikonie, nie liczy na cud, lecz na przyciągnięcie elektoratu – mówi „Rz" rosyjski publicysta Dmitrij Babicz. – Może chrzcić dzieci i stawiać świece, ale nie jest na tyle chrześcijaninem, by kiedykolwiek nadstawić drugi policzek. Putin kreuje się na reformatora w rodzaju Piotra Stołypina, a przywiązanie do Cerkwi jest częścią tego wizerunku – dodaje Babicz.

Gazeta przypomina, że chociaż Putin nie pochodzi z religijnej rodziny i nie ma religijnej przeszłości, to prawosławni duchowni utrzymują, iż jest on głęboko wierzącym człowiekiem. „Putin twierdzi, że jest ochrzczony, ale w Rosji trwa dyskusja, kiedy mógł to zrobić: przed przystąpieniem do Komunistycznej Partii ZSRR, co byłoby niemożliwe, bo ochrzczonych tam nie przyjmowano, czy po wystąpieniu z jej szeregów" – pisał portal newsland.ru. Przypomniał, że z carami „Putina swatają od dawna", a pod Niżnim Nowogrodem powstała sekta, która bije mu pokłony, uważając go za „wcielenie apostoła Pawła".

Prof. Charles K. Rowley z Uniwersytetu George'a Masona w USA dowodzi, że Putin ma ambicje stania się nowym Iwanem Groźnym, carem wszystkich Rosjan. Aby to osiągnąć, chce „chwycić żelazną ręką" jak największą część dawnego Związku Radzieckiego. „The Spectator" zauważa w artykule „Car Putin III określa się", że głównym celem byłego prezydenta Rosji jest integracja przestrzeni postsowieckiej.

Źródło: „Rzeczpospolita”

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!