”Arabska Wiosna” staje się ”koszmarną jesienią” dla chrześcijan

2011-10-12 00:00:00
”Arabska Wiosna” staje się ”koszmarną jesienią” dla chrześcijan

Po rzezi, jakiej dokonały tymczasowe władze egipskie na chrześcijanach, którzy protestowali pokojowo w Kairze, agencja Zenit podała, że tzw. Arabska Wiosna przerodziła się w „koszmarną jesień dla chrześcijan”. Wyznawcy Chrystusa wyszli na ulice w proteście przeciwko postawie władz, które nie zareagowały na brutalny atak muzułmanów na kościół koptyjski w Assuan, na południu Egiptu.

W niedzielę opancerzone wozy zaatakowały Koptów, biorących udział w manifestacji. Wysłane przez władze oddziały wojska były tak brutalne, że arabska gazeta „Al-Hayat” napisała, iż było to „najbardziej krwawe wydarzenie od czasu rewolucji z 25 stycznia, która doprowadziła do ??upadku dyktatury Hosni Mubaraka”. Według egipskiego ministerstwa zdrowia, w niedzielnych zamieszkach zginęło ponad 30 osób, a około 300 zostało rannych.

Wszystko zaczęło się wtedy, gdy koptyjscy chrześcijanie zorganizowali pokojowy protest po spaleniu ich kościoła w Assuan, na południu Egiptu. Koptowie wyrazili ubolewanie z powodu milczenia władz po tym, co się stało. Egipcjanie wzywali do dymisji gubernatora Mustafę As-Sayyeda, oskarżając go o spowodowanie ataku. As-Sayyed powiedział - jak potwierdziła gazeta „Tariq Al-Akhbar” - że Kościół był nielegalny, ponieważ budynek został przekształcony w świątynię, po uprzedniej manipulacji zezwoleniami na jego budowę. Miejsce kultu chrześcijańskiego zostało podpalone przez ekstremistów muzułmańskich.

As-Sayyed zamiast potępić atak powiedział dzień po nim: „nie doszło do napaści, ponieważ nie było kościoła w Assuan”. Ta wypowiedź wzburzyła Koptów. Chrześcijanie wyszli w niedzielę na ulice Kairu i rozpoczęli marsz w kierunku siedziby telewizji państwowej. Apelowali do władz o ochronę miejsc kultu chrześcijańskiego i równość praw dla wszystkich obywateli. Protestujący wezwali także gubernatora As-Sayyeda do dymisji, oskarżając go o sympatyzowanie z muzułmańskimi ekstremistami. Protest tłumu, złożonego nie tylko z chrześcijan, ale także z muzułmanów, którzy wspierali prawa chrześcijan i wyrazili ubolewanie z powodu linii przyjętej przez państwową telewizję, obudził anty-chrześcijańskie nastroje.

Uczestnicy protestu zostali zaatakowani przez chuliganów, którzy obrzucali ich kamieniami i ostrzelali z broni palnej. Kiedy Koptowie odpowiedzieli na atak, rzucając kamieniami, do akcji wkroczyły siły bezpieczeństwa i wojsko. Interwencja ta była niezwykle brutalna i zakończyła się masakrą manifestantów.

Władze wprowadziły od poniedziałku godzinę policyjną i zwiększyły ilość patroli. Agencja France Press pisząc o brutalnej akcji władz donosiła, że niektóre zwłoki zabitych protestujących były całkowicie zniekształcone i nie do poznania.

Rada Katolickich Patriarchów i Biskupów Egiptu wezwała radę wojenną i egipski rząd tymczasowy do wzięcia na siebie odpowiedzialności za wydarzenia w kraju i zapewnienie ochrony wszystkim obywatelom.

Agencja Zenit podkreśla, że Egipt jest obecnie sceną coraz większych napięć międzyreligijnych. Gwałtownie nasiliły się ataki muzułmańskich ekstremistów na świątynie chrześcijan. Nowe władze egipskie próbowały zmienić niektóre dyskryminujące przepisy, które nakładały znaczne ograniczenia na budowę chrześcijańskich miejsc kultu, ale regulacje te spotykają się z wielkim sprzeciwem ze strony fundamentalistycznych nurtów, które dążą do przejęcia władzy w listopadowych wyborach.

Źródło: Zenit, AS
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.