”Chrystus naszą nadzieją” - II dzień wizyty Benedykta XVI w USA

2008-04-17 00:00:00
”Chrystus naszą nadzieją” - II dzień wizyty Benedykta XVI w USA

Ze szczególnymi honorami powitano wczoraj papieża Benedykta XVI przed Białym Domem. Uroczystość rozpoczęło odegranie hymnów Stolicy Apostolskiej oraz USA i przemarsz reprezentacyjnej jednostki amerykańskiej armii. Przed Białym Domem zgromadziło się kilka tysięcy gości i mieszkańcy Waszyngtonu. Na cześć papieża oddano 21 salw armatnich.

Witając Ojca Świętego amerykański prezydent nawiązał do przypadających wczoraj 81. urodzin papieża. – Zdecydowałeś się spędzić urodziny w Stanach Zjednoczonych. Ten dzień zazwyczaj spędza się z bliskimi i przyjaciółmi. Cieszymy się zatem, że dzisiaj jesteś tu z nami – powiedział Bush.

Amerykanie czekają z otwartym sercem na przesłanie nadziei – mówił prezydent. – Świat, w którym w imię Boga zabija się i nienawidzi, potrzebuje przesłania, że Bóg jest miłością.

Potrzebujemy także przesłania o tym że każde życie jest święte – mówił prezydent wywołując owację tysięcy ludzi zgromadzonych przed Białym Domem. Prezydent mówił też o dyktaturze relatywizmu, który wyraźnie zagraża współczesnym pokoleniom.

Papież podkreślił, że „wolność jest stale nowa” i stanowi wyzwanie, które staje przed każdym pokoleniem”. Nawiązał także do nauczania swego poprzednika Jana Pawła II. W rozważaniu na temat duchowego zwycięstwa wolności nad totalitaryzmem w jego ojczystej Polsce i we wschodniej Europie, przypomniał on, jak przy wielu okazjach historia ukazuje, że „w świecie bez prawdy wolność traci swoją treść”, a demokracja bez wartości może utracić swą duszę” – mówił papież.

Następnie papież i prezydent przeszli z ogrodu do Gabinetu Owalnego na ok. 45-minutową prywatną rozmowę. Głównymi tematami były: troska o ludzką godność, obrona i promocja poszanowania życia, małżeństwa i rodziny, edukacja przyszłych pokoleń, prawa człowieka i wolność religijna Wydany po spotkaniu w Białym Domu komunikat informował, że mówiono m.in. o sytuacji w Iraku.

Jak później poinformowano dziennikarzy, podczas wizyty w Białym Domu odmówiono wspólnie z papieżem modlitwę.

Po obiedzie papież spotkał się w nuncjaturze z przedstawicielami największych katolickich organizacji charytatywnych i edukacyjnych USA, w tym m.in z młodzieżą z Narodowego Katolickiego Stowarzyszenia Katolickiego (NCEA). Młodzież ta w urodzinowym darze złożyła papieżowi 1,7 mln godzin pracy jako wolontariusze w szkolnictwie.

Wieczorem papież przybył do narodowej świątyni Amerykanów – bazyliki Niepokalanego Poczęcia NMP. Witając go przewodniczący amerykańskiego episkopatu kard. Francis George OMI podkreślił, że wizyta następcy św. Piotra dodaje odwagi biskupom, kapłanom, diakonom, osobom konsekrowanym i wszystkim wierzącym.

Hierarcha zaznaczył, że obecnie Ameryka jest w trakcie wielkiej debaty związanej nie tylko z wyborem politycznego przywódcy, ale również miejsca USA w świecie. Dodał, że dokonany „w imię boga” atak terrorystyczny z 2001 doprowadził wielu ludzi do przekonania, że religia w sposób nieunikniony prowadzi do przemocy. - Amerykańskie starania o uchronienie się przed terroryzmem spowodowały ograniczenia wolności osobistych, co jest nowe w historii. Więcej mówimy o bezpieczeństwie niż o wolności. Wielu Amerykanów nie rozumie, dlaczego na całym świecie spotyka ich tak wiele podejrzeń i gniew – mówił przewodniczący episkopatu USA.

Po odśpiewaniu nieszporów, będących częścią Liturgii Godzin, na zakończenie modlitewnego spotkania Benedykt XVI wygłosił przemówienie. Jego głównym motywem była refleksja nad zagrażającym Ameryce sekularyzmem. Papież mówił też z ubolewaniem o przypadkach seksualnego wykorzystywania nieletnich przez księży, określając te czyny jako “wielce zawstydzające” i “głęboko niemoralne”.

Jednocześnie Benedykt XVI przestrzegł współczesną Amerykę przed wyraźnie widocznym w społeczeństwie sekularyzmem. Papież pytał retorycznie, czy możliwa jest autentyczna harmonia pomiędzy niedzielnymi praktykami modlitewnymi i promowaniem w ciągu tygodnia zachowań biznesowych czy medycznych, które są sprzeczne z deklarowaną wiarą.

Czy praktykujący katolicy mogą jednocześnie ignorować czy wykorzystywać ubogich, promować zachowania seksualne sprzeczne z moralnym nauczaniem Kościoła lub występować przeciwko prawu każdego człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci? - pytał papież.

Ojciec Święty przestrzegł przed bezkrytyczną ufnością w postęp naukowy i techniczny oraz uleganiem tendencjom praktycznego materializmu. Podkreślił, iż “łatwo jest popełnić błąd myślowy, iż jesteśmy w stanie spełnić nasze najgłębsze pragnienia jedynie za sprawą naszego własnego wysiłku. To jest iluzja” - podkreślił Benedykt XVI.

Zastanawiając się nad specyfiką amerykańskiego sekularyzmu Benedykt XVI powiedział, iż polega on być może na tym, że dopuszcza praktykowanie wiary w Boga i uznaje społeczną rolę religii, ale jednocześnie dyskretnie sprowadza wiarę religijną do najmniejszego wspólnego mianownika. Wiara staje się wówczas bierną akceptacją i pewne jej elementy uznaje się za prawdziwe, ale nie ma to żadnego przełożenia na praktykę codziennego dnia. - W rezultacie powiększa się rozdźwięk pomiędzy wiarą i życiem: żyje się - dodał papież.

Środa była drugim dniem wizyty papieża w Stanach Zjednoczonych i przebiega pod hasłem “Christ our Hope” - Chrystus naszą Nadzieją. Ósma zagraniczna podróż apostolska papieża zakończy się w niedzielę.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.