”Corriere della Sera”: chrześcijanie ofiarami nienawiści do Zachodu

2010-11-12 00:00:00

Chrześcijanie prześladowani i mordowani w krajach pozaeuropejskich są ofiarami nienawiści ich mieszkańców do Zachodu, stwierdza na łamach „Corriere della Sera” jeden z czołowych publicystów mediolańskiego dziennika, Angelo Panebianco.

„Wspólnoty chrześcijańskie, choć złożone z Pakistańczyków, Irańczyków, Irakijczyków bądź Egipcjan, jak ma to miejsce w przypadku wspólnot na Bliskim Wschodzie, są tam obecne od czasów, gdy nie było jeszcze islamu. Jednak przez swych nieprzyjaciół są kojarzone ze światem zachodnim, uważane za jego piątą kolumnę” – pisze włoski politolog.

Zdaniem Panebianco, właśnie z tego powodu „zabicie chrześcijanina ma dużą wymowę symboliczną: eliminuje »nieczystą« obecność, usuwa ją z obszaru, który w oczach mordercy oraz tych, którzy przyklaskują zbrodniom, należy się osobom praktykującym inną religię, a jednocześnie jest ciosem, zadanym znienawidzonym ludziom Zachodu”.

Profesor Panebianco z ubolewaniem stwierdza, że „ludzie Zachodu udają jednak że nic się nie stało, udają, że nie widzą i nie rozumieją”. Tymczasem powinniśmy być wielce zaniepokojeni, ponieważ „nasz brak zainteresowania służy kręcącym się po świecie fanatykom do wydania oceny na nasz temat”. „To, co widzą, może skłonić ich do uznania, że jesteśmy słabi i chylący się ku upadkowi i że nie ma zatem powodu, by zaprzestać rzezi” - ostrzega publicysta największego włoskiego dziennika.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!