”Dziadki - dziatkom”, czyli podtrzymywanie więzi rodzinnych

2010-03-11 00:00:00
”Dziadki - dziatkom”, czyli podtrzymywanie więzi rodzinnych

24 marca po raz kolejny obchodzić będziemy Narodowy Dzień Życia – święto powołane uchwałą Sejmu RP. Tym razem motywem przewodnim dnia jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowej między wnukami a dziadkami. – Chcemy pokazać, jak ważne są rodziny wielopokoleniowe i jak istotna jest rola starszego pokolenia – mówią organizatorzy kampanii z Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Ogólnopolska kampania obejmuje reklamy telewizyjne, działania medialne, lokalne obchody organizowane przez gminy i organizacje pozarządowe oraz konkurs Tulipany Narodowego Dnia Życia. Twarzą tegorocznej kampanii jest Jan Kobuszewski z rodziną. Jednym ze sponsorów obchodów Narodowego Dnia Życia jest Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi.

"Dziadki - dziatkom"




W opinii 87 proc. Polaków ludzie starsi są potrzebni innym, a aż 97 proc. z nas docenia rolę dziadków i babć w rodzinie. Jak wynika z badań, szacunek do starszego pokolenia rośnie: z poziomu 35 proc. w 1998 roku (odpowiedzi: zdecydowanie i raczej się szanuje) do 64 proc. w 2009 roku.

Tegoroczne obchody, koordynowane przez fundację Narodowego Dnia Życia, obejmują m.in. kampanię plakatową w całej Polsce (20.000 plakatów) oraz emisję – w programie 1 TVP – spotów z Janem Kobuszewskim w roli głównej. Organizatorzy prowadzą także działania medialne zmierzające do uświadomienia roli dziadków we współczesnej Polsce.

W Narodowy Dzień Życia włączają się aktywnie gminy i organizacje pozarządowe. We współpracy – ściślejszej lub luźniejszej – z komitetem NDŻ i wspierając się ogólnopolską kampanią, organizują różnorodne lokalne działania, m. in. festyny, konkursy czy akcje edukacyjne. W tym roku akces do programu zgłosiło ok.30 jednostek samorządowych i kilkanaście organizacji.

24 marca, w Narodowy Dzień Życia, w warszawskich Arkadach Kubickiego odbędzie się uroczysta gala, na której zostaną wręczone – po raz pierwszy – Tulipany Narodowego Dnia Życia: nagrody dla zasłużonych dla propagowania życia i rodziny dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Nagrody przyzna jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów.

Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem – rola życia”, „Razem na zawsze”, „Jestem mamą – to moja kariera” oraz "Stawiam na rodzinę".

Rozpoczynając poważną ogólnonarodową debatę postulujemy jednocześnie rozwiązanie ustawodawcze, polegające na systemie progresywnych (znacząco rosnących) ulg podatkowych na każde kolejne dziecko w rodzinie – informują organizatorzy kampanii.

Źródło: ndz.org.pl
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.