”Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem”. Relacja z konferencji

2011-10-24 00:00:00
”Dziennikarz - między prawdą a kłamstwem”. Relacja z konferencji

W sobotę 22 października 2011 r. odbyła się w Łodzi V Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Dziennikarz – między prawdą a kłamstwem”, organizowana przez łódzki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Spotkanie zgromadziło ok. 300 osób ze świata dziennikarstwa i nauki, a patronat honorowy nad nim objęli: Arcybiskup – Metropolita Łódzki, Wojewoda, Marszałek Województwa Łódzkiego, Prezydent miasta Łodzi. Jednym z patronów medialnych wydarzenia był dwumiesięcznik „Polonia Christiana”.


W tym roku debatowano pod hasłem „Destrukcja tożsamości” i w nawiązaniu do niego wyodrębiono 2 sesje: obszary destrukcji i perspektywy rozwiązań. Uczestnicy konferencji wysłuchali w sumie 10 wystąpień, po których odbyła się dyskusja.

Pierwszy referat wygłosił red. Krzysztof Nagrodzki, omawiając procesy destrukcji i rekonstrukcji tożsamości na polu mediów w ostatnich latach. W jego opinii charakterystycznym elementem życia publicznego jest swoiste zagłuszanie ze strony skrajnych wartości. Odbywa się ono za pomocą specjalnie dobranych impulsów informacyjnych.

W wystąpieniu ks. bpa Antoniego Długosza pt. „Destruktywny wpływ mediów” warto odnotować jego odniesienie się do „dyktatury środowiska” – ciągu procesów, w których pewne zdefiniowane środowisko wpływa na zmianę postaw jednostki. Takim środowiskiem stają się media – wywierają wpływ, którego jednostka nie potrafi przezwyciężyć, nawet jeśli dąży do jego zredukowania m.in. poprzez unikani e medialnego przekazu. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży. W odniesieniu do tych grup prelegent wymienił 3 aspekty wpływu mediów na tożsamość: media jako środowisko rozwoju, media jako środowisko wychowania oraz rola mediów w religijnym wychowaniu człowieka.

Następnie głos zabrał ks. dr Marek Dziewiecki, który nakreślił wizję destrukcji tożsamości rodziny w mediach. Podstawowe wymiary tego procesu to: wypaczona wizja człowieka, skrajnie zredukowana do cielesności i seksualności, a także porównywana do świata zwierzęcego; wypaczona więź między kobietą a mężczyzną, w której promuje się koncetrację na zabawie, konsumpcji i unikaniu płodności; wypaczona wizja miłości między dwojgiem, definiowana przez popęd i współżycie seksualne, a także poprzez utożsamianie miłości z tolerancją i dowolnością postrzegania płciowości.

Prof. Zdzisław Krasnodębski w swoim wystąpieniu przytoczył rozmaite próby współczesnego przedefiniowania podstawowych pojęć kształtujących tożsamość. Obecny kształt cywilizacji zachodniej to synkretyczne połączenie różnych prądów, odbiegające od starożytnych filarów, które ukształtowały Europę: klasycznej demokracji, kojarzonej z Atenami; chrześcijaństwa, łączonego z Jerozolimą, a także republikanizmu i dualizmu władz cesarskiej i papieskiej, co dokonało się w Rzymie. Prof. Krasnodębski zauważył, że przeszliśmy od społeczeństwa, w którym niemal niemożliwym był brak wiary w Boga do społeczeństwa, w którym wyznawanie Boga jest tylko jedną z opcji.

Pośród wystąpień w sesji popołudniowej, warto odnotować wykład prof. Andrzeja Zybertowicza, który nakreślił projekt tzw. coachingu patriotycznego, będącego w zamierzeniu metodą przyspieszonego tworzenia elit patriotycznych i niepodległościowych. Jego zdaniem, opierając się na bazie dostępnych mediów o charakterze prawicowym, można kreować nowych przywódców w trzech sektorach: wydawniczym, internetowym i instytucjonalnym. Prelegent zaproponował również zwołanie Kongresu Polskości, który posłużyłby integracji tych środowisk i zdefiniował kluczowe problemy stojące przed ludźmi pragnącymi dokonania w kraju zasadniczej zmiany.

W czasie dyskusji głos zabierało wielu zaproszonych gości, w tym m.in. Ewa Polak-Pałkiewicz, Joanna Lichocka, Rafał Ziemkiewicz i Grzegorz Braun. Konferencję zakończyło przemówienie ks. bpa Adama Lepy, który zwrócił uwagę na potrzebę organizowania tego typu spotkań oraz wyraził nadzieję dalszego prowadzenia dyskursu o polskich mediach i o możliwościach odwrócenia dominujących w ostatnich latach prądów, w czym przydatne może być także odwołanie się do nauczania błogosławionego Jana Pawła II.

Źródło: pm.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.