”Głosowanie nad ustawą bioetyczną nie powinno mieć charakteru politycznego i partyjnego”

2009-09-29 00:00:00

Kiedy zakaz In vitro zostaje odrzucony, to obowiązkiem posłów zatroskanych o ochronę godności człowieka jest dalsza aktywność w procesie legislacyjnym, aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji - powiedział KAI ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, podsumowując wnioski z wczorajszego spotkania Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu ds. Bioetycznych.

Ks. Longchamps de Berier poinformował, że jednym z tematów spotkania Zespołu, które odbyło się 28 września w siedzibie kurii warszawsko-praskiej, było zapoznanie się z projektami ustaw bioetycznych zgłoszonymi do laski marszałkowskiej. Dodał, że są to projekty o „różnej wartości etycznej i prawnej”.

Wyjaśnił, że „głosowanie nad projektami ustaw bioetycznych nie powinno być głosowaniem politycznym i partyjnym, ale winno zdecydowanie odzwierciedlać troskę o godność dziecka i sumienie posła”.

Przypomniał, że Zespół ekspertów zwracał już uwagę na to, że kiedy się podejmuje inicjatywę pierwszego unormowania, to wszyscy posłowie zatroskani o ochronę godności człowieka, i prawa dziecka powinni podjąć działania zmierzające do całkowitego zakazu in vitro.

Gdy jednak takie rozwiązanie prawne, jak całkowity zakaz metody in vitro zostaje odrzucone, to etycznym obowiązkiem wszystkich posłów szczególnie zatroskanych o ochronę godności człowieka i prawa dziecka jest aktywność w całym procesie legislacyjnym, tak aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji – podkreślił ksiądz profesor.

Ksiądz prof. Longchamps de Berier przyznał, że Zespołowi „najbliższy wydał się projekt nazywany projektem Bolesława Piechy” ale, jak podkreślił „nie jest to jakimś wskazaniem politycznym”.

Ekspert Episkopatu przypomniał, że „Zespół zdaje sobie sprawę z bólu i z cierpienia rodziców oczekujących dziecka, ale w całej dyskusji - zwłaszcza w przekładaniu jej oraz przekonań moralnych na konkretne regulacje prawne - nie można zapominać o godności człowieka i prawach dziecka”. Ks. Longchamps de Berier dodał, że godność człowieka i prawa dziecka winny być zawsze na pierwszym miejscu.

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP powołano w czerwcu ub. roku, a przewodniczy mu abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. W skład gremium wchodzą ponadto: bp dr Józef Wróbel, dr Maciej Barczentewicz, ks. prof. Wojciech Bołoz, prof. Zbigniew Chłap, ks. dr Jan Zdzisław Jancewicz, dr Piotr Klimas, dr Michał Królikowski, ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier, prof. Jan Lubiński, ks. Prof. Piotr Morciniec i prof. Tadeusz Smyczyński.

Źródło: KAI
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.