”Głosowanie nad ustawą bioetyczną nie powinno mieć charakteru politycznego i partyjnego”
2009-09-29 00:00:00
Kiedy zakaz In vitro zostaje odrzucony, to obowiązkiem posłów zatroskanych o ochronę godności człowieka jest dalsza aktywność w procesie legislacyjnym, aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji - powiedział KAI ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier, podsumowując wnioski z wczorajszego spotkania Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu ds. Bioetycznych.
Ks. Longchamps de Berier poinformował, że jednym z tematów spotkania Zespołu, które odbyło się 28 września w siedzibie kurii warszawsko-praskiej, było zapoznanie się z projektami ustaw bioetycznych zgłoszonymi do laski marszałkowskiej. Dodał, że są to projekty o „różnej wartości etycznej i prawnej”.
Wyjaśnił, że „głosowanie nad projektami ustaw bioetycznych nie powinno być głosowaniem politycznym i partyjnym, ale winno zdecydowanie odzwierciedlać troskę o godność dziecka i sumienie posła”.
Przypomniał, że Zespół ekspertów zwracał już uwagę na to, że kiedy się podejmuje inicjatywę pierwszego unormowania, to wszyscy posłowie zatroskani o ochronę godności człowieka, i prawa dziecka powinni podjąć działania zmierzające do całkowitego zakazu in vitro.
– Gdy jednak takie rozwiązanie prawne, jak całkowity zakaz metody in vitro zostaje odrzucone, to etycznym obowiązkiem wszystkich posłów szczególnie zatroskanych o ochronę godności człowieka i prawa dziecka jest aktywność w całym procesie legislacyjnym, tak aby maksymalnie ograniczyć szkodliwe aspekty regulacji – podkreślił ksiądz profesor.
Ksiądz prof. Longchamps de Berier przyznał, że Zespołowi „najbliższy wydał się projekt nazywany projektem Bolesława Piechy” ale, jak podkreślił „nie jest to jakimś wskazaniem politycznym”.
Ekspert Episkopatu przypomniał, że „Zespół zdaje sobie sprawę z bólu i z cierpienia rodziców oczekujących dziecka, ale w całej dyskusji - zwłaszcza w przekładaniu jej oraz przekonań moralnych na konkretne regulacje prawne - nie można zapominać o godności człowieka i prawach dziecka”. Ks. Longchamps de Berier dodał, że godność człowieka i prawa dziecka winny być zawsze na pierwszym miejscu.
Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP powołano w czerwcu ub. roku, a przewodniczy mu abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski. W skład gremium wchodzą ponadto: bp dr Józef Wróbel, dr Maciej Barczentewicz, ks. prof. Wojciech Bołoz, prof. Zbigniew Chłap, ks. dr Jan Zdzisław Jancewicz, dr Piotr Klimas, dr Michał Królikowski, ks. dr hab. Franciszek Longchamps de Berier, prof. Jan Lubiński, ks. Prof. Piotr Morciniec i prof. Tadeusz Smyczyński.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.