”Homokultura” w Muzeum Narodowym
2009-10-15 00:00:00
Muzeum Narodowe w Warszawie zamierza w przyszłym roku zorganizować wystawę o "homokulturze". Jak dowiedział się "Nasz Dziennik", głównym jej wątkiem będą przedstawienia o charakterze homoseksualnym w obrazach, rzeźbie i fotografiach.
Pomysłodawcą projektu jest dr Paweł Leszkowicz, wykładowca sztuki współczesnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak zapewnia, wystawa o "homokulturze" jest jak najbardziej planowana i "będzie poświęcona homoerotycznym wątkom obecnym w sztuce od zawsze, które są przedstawione na obrazach, w rzeźbach i fotografiach" – czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Gazeta zauważa, że zamiar zorganizowania przez Muzeum Narodowe w Warszawie tego typu wystawy wzbudza zażenowanie. Wypacza ona samo pojęcie "kultury", gdyż w tym przypadku można mówić co najwyżej o obyczajowości.
Prof. Krystyna Czuba, etyk z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zwraca uwagę, że Muzeum Narodowe utrzymywane z publicznych pieniędzy służy Narodowi, a nie grupom wyizolowanym. – Homoseksualizm to grupa marginalna, wyizolowana, nieidentyfikująca się ani z tradycją ani kulturą narodową – mówi.
– Tworzenie w Muzeum Narodowym czegoś podobnego, tego typu skandale kulturowe, nie służą dobru ani temu, że możemy to zaakceptować. Bo przecież muzea narodowe powstają z naszych wspólnych podatków. Wywołuje to nie tylko głęboki protest z tego powodu, że dobra narodowe zostają zniekształcone w swojej tradycji i prawdzie kulturowej, ale że ja muszę jeszcze za to zapłacić – podkreśla Krystyna Czuba.
Źródło: "Nasz Dziennik"
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.