”Kościół nigdy nie zwolni z tajemnicy spowiedzi”

2011-08-05 00:00:00
”Kościół nigdy nie zwolni z tajemnicy spowiedzi”

Regent Penitencjarii Apostolskiej – najwyższego sądu kościelnego rozpatrującego sprawy sumienia – abp Gianfranco Girotti stwierdził stanowczo, że Kościół katolicki nigdy nie zwolni nikogo z tajemnicy spowiedzi.
"Irlandia może wprowadzać prawa jakie chce, ale musi wiedzieć, że Kościół nigdy nie zmusi duchownych do wyjawienia urzędnikom cywilnym tajemnicy spowiedzi – napisał w specjalnym oświadczeniu, opublikowanym w „Il Foglio”, abp Girotti.  

14 lipca premier Irlandii Enda Kenny obiecał wprowadzić nowe prawo, które przewiduje kary więzienia do pięciu lat dla księży, którzy nie poinformują władz cywilnych o przypadkach nadużyć seksualnych, wyznanych na spowiedzi.

Proponowana ustawa jest sprzeczna z prawem kanonicznym, które chroni nienaruszalność tajemnicy spowiedzi i zabrania łamania jej przez spowiedników.

– Spowiednik, który naruszy tajemnicę spowiedzi podlega automatycznej ekskomunice – stwierdził abp Girotti. Hierarcha dodał, że proponowana przez władze irlandzkie ustawa jest "absurdalna i nie do przyjęcia".

– Spowiedź jest sprawą prywatną, która pozwala penitentowi zmienić się i oczyścić. Dyskrecja jest warunkiem koniecznym – przekonywał ostatnio hierarcha watykański. Wyjaśnił jednak, że w żadnym wypadku biskupi nie mogą chronić pedofilów, ale wiedząc, że takie przypadki miały miejsce, winni wymagać od nich zadośćuczynienia.  

Abp Girotii wyraźnie dał do zrozumienia, że Kościół nigdy nie zgodzi się na naruszanie tajemnicy spowiedzi, której celem jest oczyszczenie duszy przed Bogiem. Kapłan, który ma pewność, że penitent żałuje może udzielić mu rozgrzeszenia, domagając się jednocześnie naprawienia krzywd. Zdaniem hierarchy, wszyscy przestępcy mają obowiązek zadośćuczynić sprawiedliwości za zbrodnie, jakich się dopuścili. Urzędnicy muszą ścigać przestępców, ale nie mogą się domagać informacji na ich temat od duchownych, którzy ich spowiadają.

Źródło: CNA, AS

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.