”Kościół powinien ponownie rozważyć udzielanie Komunii Świętej na rękę”

2008-02-05 00:00:00
”Kościół powinien ponownie rozważyć udzielanie Komunii Świętej na rękę”

Sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don stwierdził, że Kościół powinien ponownie rozważyć, czy udzielać Komunii Świętej na rękę. „Myślę, że nadszedł czas, by dokonać oceny i rewizji tych praktyk i jeśli okaże się to konieczne, porzucenia ich” – napisał hierarcha we wprowadzeniu do książki bp. Athanasiusa Schneidera z Kazachstanu.


Książka „Dominus Est: refleksje biskupa z Azji Środkowej o Komunii Świętej” ukazała się w styczniu w Watykańskiej Księgarni Wydawniczej. We wstępie sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że „Eucharystia, chleb który uległ transsubstancjacji w Ciało Chrystusa i wino w Krew Chrystusa, Bóg pośród nas musi być przyjmowany z bojaźnią i w postawie pokornej adoracji”.


Abp Patabendige Don zaznaczył, że Sobór Watykański II nigdy nie autoryzował przyjmowania przez katolików Komunii na rękę, praktyki, która „była wprowadzana z nadużyciami i pospiesznie w niektórych kręgach” i dopiero potem uzyskała przyzwolenie Stolicy Apostolskiej.


Liturgiści, teologowie i duszpasterze, którzy zachęcali do wprowadzenia tej zmiany, twierdzili, że będzie ona lepiej oddawać starożytną praktykę Kościoła, wynikającą z ewangelicznych opisów Ostatniej Wieczerzy – stwierdził sekretarz watykańskiej kongregacji. „Prawdą jest, że jeśli można przyjmować Komunię na język, można ją również przyjmować na rękę, bo język i ręka są częściami ciała równymi co do godności” – napisał arcybiskup. Zaznaczył jednak, że wprowadzanie praktyki udzielania Komunii Świętej na rękę zbiegło się w czasie z początkiem „stopniowego i rosnącego słabnięcia nabożnego stosunku wobec najświętszych postaci eucharystycznych”.


„Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba konieczne pomóc wiernym odnowić żywą wiarę w realną obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi, tak aby wzmocnić życie Kościoła i bronić się w jego wnętrzu przed niebezpiecznymi zniekształceniami wiary” – dodał we wprowadzeniu abp Patabendige Don.


Fragmenty książki bp. Schneidera, który jest biskupem pomocniczym Karagandy, ukazały się w styczniu we włoskim wydaniu „L'Osservatore Romano”. Kazachstański hierarcha stwierdził tam, że jeśli katolik prawdziwie wierzy w realną obecność Jezusa w Eucharystii, powinien klęczeć w geście adoracji i czci podczas przyjmowania Komunii Świętej, i tak jak dziecko otwiera usta, gdy przyjmuje pokarm matki, tak katolicy powinni otwierać usta otrzymując boski pokarm od Jezusa.


Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.