”Kościół powinien ponownie rozważyć udzielanie Komunii Świętej na rękę”

2008-02-05 00:00:00
”Kościół powinien ponownie rozważyć udzielanie Komunii Świętej na rękę”

Sekretarz Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don stwierdził, że Kościół powinien ponownie rozważyć, czy udzielać Komunii Świętej na rękę. „Myślę, że nadszedł czas, by dokonać oceny i rewizji tych praktyk i jeśli okaże się to konieczne, porzucenia ich” – napisał hierarcha we wprowadzeniu do książki bp. Athanasiusa Schneidera z Kazachstanu.


Książka „Dominus Est: refleksje biskupa z Azji Środkowej o Komunii Świętej” ukazała się w styczniu w Watykańskiej Księgarni Wydawniczej. We wstępie sekretarz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że „Eucharystia, chleb który uległ transsubstancjacji w Ciało Chrystusa i wino w Krew Chrystusa, Bóg pośród nas musi być przyjmowany z bojaźnią i w postawie pokornej adoracji”.


Abp Patabendige Don zaznaczył, że Sobór Watykański II nigdy nie autoryzował przyjmowania przez katolików Komunii na rękę, praktyki, która „była wprowadzana z nadużyciami i pospiesznie w niektórych kręgach” i dopiero potem uzyskała przyzwolenie Stolicy Apostolskiej.


Liturgiści, teologowie i duszpasterze, którzy zachęcali do wprowadzenia tej zmiany, twierdzili, że będzie ona lepiej oddawać starożytną praktykę Kościoła, wynikającą z ewangelicznych opisów Ostatniej Wieczerzy – stwierdził sekretarz watykańskiej kongregacji. „Prawdą jest, że jeśli można przyjmować Komunię na język, można ją również przyjmować na rękę, bo język i ręka są częściami ciała równymi co do godności” – napisał arcybiskup. Zaznaczył jednak, że wprowadzanie praktyki udzielania Komunii Świętej na rękę zbiegło się w czasie z początkiem „stopniowego i rosnącego słabnięcia nabożnego stosunku wobec najświętszych postaci eucharystycznych”.


„Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba konieczne pomóc wiernym odnowić żywą wiarę w realną obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi, tak aby wzmocnić życie Kościoła i bronić się w jego wnętrzu przed niebezpiecznymi zniekształceniami wiary” – dodał we wprowadzeniu abp Patabendige Don.


Fragmenty książki bp. Schneidera, który jest biskupem pomocniczym Karagandy, ukazały się w styczniu we włoskim wydaniu „L'Osservatore Romano”. Kazachstański hierarcha stwierdził tam, że jeśli katolik prawdziwie wierzy w realną obecność Jezusa w Eucharystii, powinien klęczeć w geście adoracji i czci podczas przyjmowania Komunii Świętej, i tak jak dziecko otwiera usta, gdy przyjmuje pokarm matki, tak katolicy powinni otwierać usta otrzymując boski pokarm od Jezusa.


Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.