”La Stampa”: papież wraca do tradycji
2008-07-01 00:00:00

Włoskie media twierdzą, że Benedykt XVI szykuje rewolucję w Mszy świętej, powracając do tradycji. Chodzi przede wszystkim o udzielanie Komunii Św. do ust klęczącym wiernym – informuje „Rzeczpospolita”.
Dziennik cytuje watykanistę Giacomo Galeazziego, który na łamach dziennika „La Stampa” zauważył, że papież radykalnie zmienia garderobę, oprawę i rytuał sprawowanych przez siebie ceremonii. Galeazzi zwrócił uwagę na fakt, że Benedykt XVI zaczął używać dawnych, cennych szat i nakryć głowy. Niektóre, jak czerwony beret z białą obwódką, pochodzą sprzed czasów Jana XXIII.
Papież używa też pozłacanego pastorału Piusa IX, porzucając posrebrzany Pawła VI. Powrócił wysoki tron, podobnie jak paliusz sprzed czasów Jana Pawła II, a krzyż podczas ceremonii papieskich stoi na środku ołtarza. Zmianom tych symboli i szat liturgicznych towarzyszą zmiany samej Eucharystii – czytamy w „Rz”.
Giacomo Caleazzi wielką wagę przywiązuje do sposobu udzielania Komunii Św. przez Ojca Świętego. Ostatniej niedzieli podczas Mszy św. celebrowanej z okazji święta patronów Rzymu apostołów Piotra i Pawła papież podawał hostię do ust klęczącym wiernym. Benedykt XVI udzielał Komunii Św. w ten sposób także 22 maja podczas Mszy św. przed bazyliką św. Jana na Lateranie, jak również w połowie czerwca podczas pielgrzymki do Brindisi. Przedtem podczas papieskich Mszy św. Komunia udzielana była stojącym wiernym, zazwyczaj do ust, choć również na rękę. Rezygnacja z udzielania Komunii na rękę to kolejny dowód zwrotu w stronę tradycji – czytamy w „Rz”.
Te wszystkie zmiany skomentował w wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” ceremoniarz papieski prałat Guido Marini. Stwierdził on, że udzielanie Komunii Św. do ust klęczącym wiernym podkreśla prawdę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, pomaga wiernym w adorowaniu sakramentu i pomaga w przywróceniu mistycznej tajemnicy. Zdaniem prałata papież będzie już zawsze stosował tę formę, rezygnując z udzielania Komunii na rękę.
Według papieskiego ceremoniarza rozdawanie Komunii na rękę wprowadzone zostało indultem, wynika z tego, że właśnie ta forma jest odstępstwem od normy. Zaznaczył jednak, że nadal można stosować tę formę tam, gdzie Konferencja Biskupów za zgodą Watykanu na to zezwala.
Udzielanie Komunii na rękę rozpowszechniło się w krajach zachodniej Europy i Afryki po Soborze Watykańskim II. W Polsce decyzją Konferencji Episkopatu formę tę można stosować od 2005 r. – przypomina „Rz”.
Sekretarz Kongregacji Kultu Bożego abp Albert Malcolm Ranjith w lutym br. zapewnił, że Watykan nie zamierza cofnąć indultu zezwalającego na udzielanie Najświętszego Sakramentu na rękę – podkreśla „Rzeczpospolita”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.