”La Stampa”: papież wraca do tradycji
2008-07-01 00:00:00
Włoskie media twierdzą, że Benedykt XVI szykuje rewolucję w Mszy świętej, powracając do tradycji. Chodzi przede wszystkim o udzielanie Komunii Św. do ust klęczącym wiernym – informuje „Rzeczpospolita”.
Dziennik cytuje watykanistę Giacomo Galeazziego, który na łamach dziennika „La Stampa” zauważył, że papież radykalnie zmienia garderobę, oprawę i rytuał sprawowanych przez siebie ceremonii. Galeazzi zwrócił uwagę na fakt, że Benedykt XVI zaczął używać dawnych, cennych szat i nakryć głowy. Niektóre, jak czerwony beret z białą obwódką, pochodzą sprzed czasów Jana XXIII.
Papież używa też pozłacanego pastorału Piusa IX, porzucając posrebrzany Pawła VI. Powrócił wysoki tron, podobnie jak paliusz sprzed czasów Jana Pawła II, a krzyż podczas ceremonii papieskich stoi na środku ołtarza. Zmianom tych symboli i szat liturgicznych towarzyszą zmiany samej Eucharystii – czytamy w „Rz”.
Giacomo Caleazzi wielką wagę przywiązuje do sposobu udzielania Komunii Św. przez Ojca Świętego. Ostatniej niedzieli podczas Mszy św. celebrowanej z okazji święta patronów Rzymu apostołów Piotra i Pawła papież podawał hostię do ust klęczącym wiernym. Benedykt XVI udzielał Komunii Św. w ten sposób także 22 maja podczas Mszy św. przed bazyliką św. Jana na Lateranie, jak również w połowie czerwca podczas pielgrzymki do Brindisi. Przedtem podczas papieskich Mszy św. Komunia udzielana była stojącym wiernym, zazwyczaj do ust, choć również na rękę. Rezygnacja z udzielania Komunii na rękę to kolejny dowód zwrotu w stronę tradycji – czytamy w „Rz”.
Te wszystkie zmiany skomentował w wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” ceremoniarz papieski prałat Guido Marini. Stwierdził on, że udzielanie Komunii Św. do ust klęczącym wiernym podkreśla prawdę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, pomaga wiernym w adorowaniu sakramentu i pomaga w przywróceniu mistycznej tajemnicy. Zdaniem prałata papież będzie już zawsze stosował tę formę, rezygnując z udzielania Komunii na rękę.
Według papieskiego ceremoniarza rozdawanie Komunii na rękę wprowadzone zostało indultem, wynika z tego, że właśnie ta forma jest odstępstwem od normy. Zaznaczył jednak, że nadal można stosować tę formę tam, gdzie Konferencja Biskupów za zgodą Watykanu na to zezwala.
Udzielanie Komunii na rękę rozpowszechniło się w krajach zachodniej Europy i Afryki po Soborze Watykańskim II. W Polsce decyzją Konferencji Episkopatu formę tę można stosować od 2005 r. – przypomina „Rz”.
Sekretarz Kongregacji Kultu Bożego abp Albert Malcolm Ranjith w lutym br. zapewnił, że Watykan nie zamierza cofnąć indultu zezwalającego na udzielanie Najświętszego Sakramentu na rękę – podkreśla „Rzeczpospolita”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.