”La Stampa”: papież wraca do tradycji
2008-07-01 00:00:00

Włoskie media twierdzą, że Benedykt XVI szykuje rewolucję w Mszy świętej, powracając do tradycji. Chodzi przede wszystkim o udzielanie Komunii Św. do ust klęczącym wiernym – informuje „Rzeczpospolita”.
Dziennik cytuje watykanistę Giacomo Galeazziego, który na łamach dziennika „La Stampa” zauważył, że papież radykalnie zmienia garderobę, oprawę i rytuał sprawowanych przez siebie ceremonii. Galeazzi zwrócił uwagę na fakt, że Benedykt XVI zaczął używać dawnych, cennych szat i nakryć głowy. Niektóre, jak czerwony beret z białą obwódką, pochodzą sprzed czasów Jana XXIII.
Papież używa też pozłacanego pastorału Piusa IX, porzucając posrebrzany Pawła VI. Powrócił wysoki tron, podobnie jak paliusz sprzed czasów Jana Pawła II, a krzyż podczas ceremonii papieskich stoi na środku ołtarza. Zmianom tych symboli i szat liturgicznych towarzyszą zmiany samej Eucharystii – czytamy w „Rz”.
Giacomo Caleazzi wielką wagę przywiązuje do sposobu udzielania Komunii Św. przez Ojca Świętego. Ostatniej niedzieli podczas Mszy św. celebrowanej z okazji święta patronów Rzymu apostołów Piotra i Pawła papież podawał hostię do ust klęczącym wiernym. Benedykt XVI udzielał Komunii Św. w ten sposób także 22 maja podczas Mszy św. przed bazyliką św. Jana na Lateranie, jak również w połowie czerwca podczas pielgrzymki do Brindisi. Przedtem podczas papieskich Mszy św. Komunia udzielana była stojącym wiernym, zazwyczaj do ust, choć również na rękę. Rezygnacja z udzielania Komunii na rękę to kolejny dowód zwrotu w stronę tradycji – czytamy w „Rz”.
Te wszystkie zmiany skomentował w wywiadzie dla watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” ceremoniarz papieski prałat Guido Marini. Stwierdził on, że udzielanie Komunii Św. do ust klęczącym wiernym podkreśla prawdę o realnej obecności Chrystusa w Eucharystii, pomaga wiernym w adorowaniu sakramentu i pomaga w przywróceniu mistycznej tajemnicy. Zdaniem prałata papież będzie już zawsze stosował tę formę, rezygnując z udzielania Komunii na rękę.
Według papieskiego ceremoniarza rozdawanie Komunii na rękę wprowadzone zostało indultem, wynika z tego, że właśnie ta forma jest odstępstwem od normy. Zaznaczył jednak, że nadal można stosować tę formę tam, gdzie Konferencja Biskupów za zgodą Watykanu na to zezwala.
Udzielanie Komunii na rękę rozpowszechniło się w krajach zachodniej Europy i Afryki po Soborze Watykańskim II. W Polsce decyzją Konferencji Episkopatu formę tę można stosować od 2005 r. – przypomina „Rz”.
Sekretarz Kongregacji Kultu Bożego abp Albert Malcolm Ranjith w lutym br. zapewnił, że Watykan nie zamierza cofnąć indultu zezwalającego na udzielanie Najświętszego Sakramentu na rękę – podkreśla „Rzeczpospolita”.
Źródło: „Rzeczpospolita”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.