”L`Osservatore Romano”: kryzys sakramentu pokuty we Włoszech
2008-03-06 00:00:00

30 procent włoskich katolików nie uważa za niezbędną obecności kapłanów w konfesjonale, 10 procent twierdzi, że stanowi ona przeszkodę w osobistym dialogu z Bogiem, a 20 procent ma trudności z mówieniem z kimś obcym o swoich grzechach. Dane cytowane przez „L'Osservatore Romano”, komentuje na łamach watykańskiego dziennika biskup Gianfranco Girotti, pełniący obowiązki Penitencjarza większego.
Zdaniem hierarchy świadczą one o „poważnym kryzysie sakramentu pokuty” we Włoszech. Przełamaniu tego kryzysu służyć ma specjalny kurs dla spowiedników, zorganizowany przez Penitencjarię Apostolską zajmującą się odpustami w Kościele katolickim.
Na szczególną troskę ze strony spowiednika zasługują „specjalne kategorie penitentów”, jak osoby rozwiedzione, pary żyjące w wolnym związku i homoseksualiści. „Dla nich spowiednik powinien być naprawdę «sprawiedliwym sędzią i dobrym lekarzem duszy», gdyż dla wielu z nich nadmierna surowość okazuje się często zgubna” - napisał bp Girotti. W tym samym tekście podejmuje on kwestię „zjawisk diabolicznych czy mistycznych rzekomo nadprzyrodzonych”, radząc w podobnych przypadkach pomoc egzorcysty.
Penitencjaria Apostolska zajmuje się - najogólniej mówiąc - odpustami w Kościele katolickim: ich udzielaniem i korzystaniem z nich, z wyjątkiem tych spraw, które leżą w kompetencji Kongregacji Nauki Wiary, tzn. badania zgodności odpustów z nauczaniem Kościoła na ten temat.
Penitencjaria jako urząd powstała w 1917 r., a jej kompetencje i zadania uściśliła konstytucja apostolska "Pastor Bonus" Jana Pawła II z 28 czerwca 1988 r., reformująca Kurię Rzymską.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.