”L`Osservatore Romano” komentuje nakaz zdjęcia krzyży w Valladolid
2008-11-26 00:00:00
„Od jakiegoś czasu odwoływanie się do praw i wolności staje się w Hiszpanii prawnym pretekstem, który maskuje nienawiść do religii i «chrystofobię»” – napisał na łamach „L'Osservatore Romano” Juan Manuel de Prada. Hiszpański pisarz i dziennikarz skomentował w ten sposób decyzję sędziego, który nakazał usunięcie wszystkich krzyży ze szkoły w Valladolid.
Zdaniem de Prady „nikt o zdrowych zmysłach nie uważa, aby znak krzyża mógł naruszać jakiekolwiek podstawowe prawa”. Dodaje, że kryjące się pod płaszczykiem obrony wolności uczucia, takie jak nienawiść do religii i „chrystofobia”, „władze powinny ścigać, zamiast udzielać im prawnego uzasadnienia”.
Autor nie ogranicza swej analizy do własnego kraju, stwierdzając, iż „uważanie krucyfiksu za coś obraźliwego na Zachodzie można rozumieć jedynie jako niepokojący objaw amnezji bądź kulturowej martwicy”. „Od jakiegoś czasu zawładnął Europą impuls samozagłady, który znalazł wyraz w ponurym i zawziętym pędzie do wymazywania z naszej pamięci moralnego i kulturowego dziedzictwa chrześcijaństwa” – dodał.
„Można powiedzieć, że my Europejczycy postanowiliśmy się unicestwić, spychając na margines historyczne dziedzictwo, które o nas stanowi” – stwierdził de Prada. Zauważa on, że „zaczynamy mylić zdrową świeckość państwa z wojną przeciwko religii, która próbuje odmówić człowiekowi jego więzi z transcendencją, która stara się zatrzeć naszą duchową i kulturową genealogię”.
„Europa zdaje się zapominać, że ojczyzną człowieka, jak uczył nas Maritain, jest Absolut” – wskazał hiszpański pisarz. „Kiedy człowiek wygnany zostanie z tej wspólnej ojczyzny, kiedy odebrana mu zostaje ta niezbywalna część samego siebie, skazany jest na wykorzenienie, na niepogodę, na rozpacz; spycha się go, w ostatecznym rozrachunku, do roli ponurej materii” – dodaje.
Zdaniem Juana Manuela de Prady wyrok hiszpańskiego sędziego „uświęca z prawnego punktu widzenia rezygnację zdezorientowanej Europy, w irracjonalny sposób padającą ofiarą odruchowi samozagłady”.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.