”L`Osservatore Romano” komentuje nakaz zdjęcia krzyży w Valladolid

2008-11-26 00:00:00

„Od jakiegoś czasu odwoływanie się do praw i wolności staje się w Hiszpanii prawnym pretekstem, który maskuje nienawiść do religii i «chrystofobię»” – napisał na łamach „L'Osservatore Romano” Juan Manuel de Prada. Hiszpański pisarz i dziennikarz skomentował w ten sposób decyzję sędziego, który nakazał usunięcie wszystkich krzyży ze szkoły w Valladolid.

Zdaniem de Prady „nikt o zdrowych zmysłach nie uważa, aby znak krzyża mógł naruszać jakiekolwiek podstawowe prawa”. Dodaje, że kryjące się pod płaszczykiem obrony wolności uczucia, takie jak nienawiść do religii i „chrystofobia”, „władze powinny ścigać, zamiast udzielać im prawnego uzasadnienia”.

Autor nie ogranicza swej analizy do własnego kraju, stwierdzając, iż „uważanie krucyfiksu za coś obraźliwego na Zachodzie można rozumieć jedynie jako niepokojący objaw amnezji bądź kulturowej martwicy”. „Od jakiegoś czasu zawładnął Europą impuls samozagłady, który znalazł wyraz w ponurym i zawziętym pędzie do wymazywania z naszej pamięci moralnego i kulturowego dziedzictwa chrześcijaństwa” – dodał.

„Można powiedzieć, że my Europejczycy postanowiliśmy się unicestwić, spychając na margines historyczne dziedzictwo, które o nas stanowi” – stwierdził de Prada. Zauważa on, że „zaczynamy mylić zdrową świeckość państwa z wojną przeciwko religii, która próbuje odmówić człowiekowi jego więzi z transcendencją, która stara się zatrzeć naszą duchową i kulturową genealogię”.

„Europa zdaje się zapominać, że ojczyzną człowieka, jak uczył nas Maritain, jest Absolut” – wskazał hiszpański pisarz. „Kiedy człowiek wygnany zostanie z tej wspólnej ojczyzny, kiedy odebrana mu zostaje ta niezbywalna część samego siebie, skazany jest na wykorzenienie, na niepogodę, na rozpacz; spycha się go, w ostatecznym rozrachunku, do roli ponurej materii” – dodaje.

Zdaniem Juana Manuela de Prady wyrok hiszpańskiego sędziego „uświęca z prawnego punktu widzenia rezygnację zdezorientowanej Europy, w irracjonalny sposób padającą ofiarą odruchowi samozagłady”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.