Muzułmanie mają prawo do zmiany religii – podkreślają katoliccy biskupi Niemiec. Według opublikowanego przez niemiecki episkopat dokumentu, jeśli kandydat pochodzenia muzułmańskiego, który zdecyduje się na chrzest, podejmie decyzję w sposób wolny i zgodny ze swoim sumieniem, to musi być ona w pełni respektowana. Dokument nosi tytuł: „Chrystus głoszony z miłości. Opieka nad kandydatami do chrztu pochodzenia muzułmańskiego”.
Biskupi zwracają uwagę, że mimo gwarantowanej przez niemiecką konstytucję wolności religijnej przejście z islamu na chrześcijaństwo wiąże się dla muzułmanina z dużym ryzykiem. Z tego powodu również w Niemczech istnieje zagrożenie dla zdrowia i życia konwertyty ze strony jego dotychczasowych współwyznawców.
W dokumencie biskupi zalecają duszpasterzom i osobom odpowiedzialnym za przygotowanie do chrztu, aby z dużą wrażliwością obchodzili się z muzułmańskimi kandydatami i aby przy intensywnym przygotowaniu poświęcali im odpowiednią ilość czasu. Przestrzegają, że w żadnym wypadku za chęcią konwersji nie mogą stać motywy natury socjalnej, czy materialnej. Również nie mogą grać przy tym roli sprawy związane z legalizacją pobytu.
Według ostatnich danych w Niemczech co roku o przyjęcie do Kościoła katolickiego prosi ok. 150 muzułmanów, co stanowi ok. 4 proc. wszystkich katechumenów.
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.