”Nasz Dziennik”: Krzyż zasłonił rzecznik Hall

2011-03-30 00:00:00

To Grzegorz Żurawski, rzecznik prasowy minister edukacji, własnoręcznie zasłonił krzyż przed spotkaniem szefowej resortu z przedstawicielami samorządów i dyrektorami szkół regionu w Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku – donosi „Nasz Dziennik”. Gazeta przypomina, że urzędnik się tego wcześniej wypierał, twierdził nawet, że krzyż zasłonili organizatorzy.

Do incydentu doszło podczas wizyty w tej placówce Katarzyny Hall. Szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej wzięła udział w spotkaniu "Dokąd zmierza polska szkoła - planowane zmiany w edukacji", które odbyło się we włocławskim Zespole Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza.

Minister miała przemawiać na tle panoramy Włocławka, z zarysowaną w tle katedrą i zabudową. W centrum - krzyż na tamie, ustawiony w miejscu, z którego oprawcy zrzucili do wody ciało błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Jednak tuż przed wejściem minister Hall na aulę wicedyrektor szkoły Katarzyna Zarzecka zauważyła, że krzyż został zasłonięty bannerem z napisem "Włocławek". Przesunęła banner, ale po chwili ponownie zasłaniał on krucyfiks. Dopuścił się tego urzędnik towarzyszący szefowej MEN, który w rozmowie z wicedyrektor stanowczo zakazał jej przesuwania tego elementu. – To ma zasłaniać krzyż – usłyszała. Nie pomogły żadne argumenty, jak choćby ten, że jest to po prostu zdjęcie miasta. – To tylko pani to wie, a my nie jesteśmy na spotkaniu modlitewnym – wypalił mężczyzna, który nie przedstawił się wtedy z imienia i nazwiska – relacjonuje „Nasz Dziennik”.

Zapytany przez "Nasz Dziennik" o to zajście rzecznik prasowy resortu edukacji Grzegorz Żurawski przekonywał 17 marca, że krzyż został zasłonięty przez jednego z organizatorów, a nie przez osobę z otoczenia Katarzyny Hall.

Gazeta podkreśla, że dyrektorowi Zespołu Szkół Katolickich im. ks. Jana Długosza we Włocławku bardzo zależało na ustaleniu sprawcy, zwłaszcza po tym, jak rzecznik MEN publicznie podzielił się swoimi podejrzeniami. Ksiądz dr Jacek Kędzierski obejrzał więc w telewizji relację z tego spotkania i zapoznał się ze zdjęciami na stronach internetowych resortu edukacji. Po konsultacji z wicedyrektor szkoły Katarzyną Zarzecką uzyskał pewność, że krzyż zasłaniał bannerem Grzegorz Żurawski.

Ksiądz był tym odkryciem wstrząśnięty. – Rozumiem, że sytuacja była niezręczna, ale można było z niej wyjść z honorem, chociażby pisząc do mnie list czy nawet zadzwonić i powiedzieć, że było to niefortunne, nie do końca przemyślane zajście. Tymczasem kiedy udziela się takiej, a nie innej wypowiedzi w prasie, to jest to skandal. Zarówno ja, jak i wicedyrektor szkoły jesteśmy w stu procentach pewni, że to był pan Żurawski. Mało tego, w razie jakichś wątpliwości jesteśmy gotowi do konfrontacji z tym panem, a jeżeli zajdzie potrzeba - potwierdzimy to przed sądem - zapowiada ks. dr Jacek Kędzierski.

Rzecznik MEN odmówił „Naszemu Dziennikowi” odpowiedzi na pytanie, dlaczego dwukrotnie 28 lutego br. zasłonił krzyż i dlaczego nie przyznał się do tego od razu. Powiedział jedynie, że nie jest to temat, który powinna poruszać rzetelna gazeta, a rozmowa o tym uwłacza mu jako katolikowi. – Na tak postawione pytanie odmawiam panu odpowiedzi. Nie będę komentował donosów. Dziwię się, że państwo zajmują się takimi tematami. Natomiast nie interesuje państwa, co było tematem spotkania, z jakimi problemami przyszli tam nauczyciele – mówił Grzegorz Żurawski.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.