Konserwatywne portale publikują pierwsze opinie na temat nowego pisma - „Polonia Christiana”, wydawanego przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi. Poniżej prezentujemy omówienie z portalu InfoPatria.pl.
Na polskim rynku wydawniczym ukazuje się niewiele periodyków opisujących rzeczywistość przez pryzmat kanonów cywilizacji łacińskiej, zatem z radością należy powitać każdą nową inicjatywę na tym polu. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotr Skargi do palety swoich wielu działań dołączyło nową publikację, jest nią dwumiesięcznik "Polonia Christiana".
Pierwszy numer czasopisma zawiera omówienie zagrożeń związanych z przyjęciem przez Unię Europejską Traktatu Reformującego wraz z tzw. Kartą Praw Podstawowych. Roberto de Mattei w skrócie przedstawił ów dokument jako ciąg dalszy drogi ku dyktaturze relatywizmu. Zwrócił uwagę na problem relacji pomiędzy Kartą a prawami wewnętrznymi państw członkowskich UE. Zauważył, iż prawa suwerennych państw zostaną poddane kontroli Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który to trybunał wydaje decyzje wiążące dla prawa krajowego bez możliwości jakiejkolwiek procedury odwoławczej, co jest groźne zwłaszcza w tych przypadkach gdy UE zacznie żądać wprowadzenia do prawa państwowego prawodawstwa sprzecznego z prawem naturalnym.
W kolejnym tekście poświęconym Karcie Praw Podstawowych autorzy zwrócili uwagę na fakt, że nawet nieprzyjęcie Karty Praw, tak jak to uczynił rząd polski w zasadzie niczego nie zmienia. Jako przykład podają zdarzenie związane z działalnością Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotr Skargi, któremu poczta odmówiła kolportażu materiałów przeciwdziałających promocji homoseksualizmu, a ową odmowę ówczesna wicepremier Izabella Jaruga Nowacka motywowała m in. dopiero mającym wejść w życie dokumentem jakim jest Karta Praw Podstawowych. Pierwszy to chyba przypadek „działania prawa wprzód”, w którym urzędnik rządowy powołuje się w swej decyzji na nieistniejące jeszcze prawo.
Najobszerniejszą cześć pierwszego numeru "Polonia Chiristiana" zajmuje dossier poświęcone ekspansji Islamu w zachodniej Europie. Autorzy zwracają w nim uwagę na szereg aspektów problemu. Gdy muzułmanie budują meczety, Europejczycy zamykają kościoły, wskazują też uwagę na fakt, że ucieczka Europejczyków od własnej kultury tradycji i religii w imię źle pojętej wolności i tolerancja dla ekspansji Islamu na kontynencie europejskim wcześniej czy później skończy się tym, że rozpasane społeczeństwa Zachodu z czasem będą zmuszone to stosowania praw koranicznych (do takich zachowań zmuszani są już nieislamscy mieszkańcy zislamizowanych dzielnic wielu miast Anglii czy Francji...).
Omawiając nowopowstałe czasopismo warto też zwrócić uwagę na inne jego działy.
W bloku zatytułowanym Credo czytelnik znajdzie tekst ks. kardynała Jorge Mediny Esteveza, w którym hierarcha przypomina ofiarniczy charakter Mszy św., o którym nierzadko zapominają „nowocześni katolicy” zastępując ofiarę, ucztą i spotkaniem wspólnoty.
W wywiadzie, ks. Michael Schmitz z Instytutu Chrystusa Króla Najwyższego Kapłana przedstawia znaczenie dla Kościoła Motu Proprio Summorum Pontificium regulującego status Mszy trydenckiej. W oparciu o ostatnie decyzje Ojca Świętego Benedykta XVI, ów kapłan ukazuje rolę liturgii w Kościele.
Dział Korzenie polskości zawiera tekst Ewy Polak Pałkiewicz, w którym autorka ukazuje dwór szlachecki jako nośnik narodowych tradycji, w którym polskość była pielęgnowana i przekazywana dalej, szczególnie w ciężkich czasach zaborów. W dziale tym Czytelnik znajdzie też opis wystawy zorganizowanej w wawelskim Muzeum Katedralnym, gdzie zwiedzającym udostępniono szereg eksponatów ukazujących źródła państwa i Kościoła w Polsce, m in. kopię włóczni św. Maurycego ofiarowaną przez cesarza Ottona III Bolesławowi Chrobremu, czy też pamiątki związane ze św. Stanisławem.
W rubryce zatytułowanej Prawda, Dobro, Piękno warto zwrócić uwagę na tekst autorstwa Romana Konika poświęcony kryzysowi sztuki sakralnej, bogato ilustrowany zdjęciami nowoczesnych kościołów wyglądających bardziej jak nocne kluby, hale sportowe czy magazyny niż miejsca w których sprawowana jest Msza św. Autor ukazuje dlaczego stare kościoły budowane były zgodnie z pewną harmonią, pisze też co stało się powodem, że od tej naturalnej harmonii zaczęto odchodzić.
Pierwszy numer dwumiesięcznika "Polonia Christiana" zamyka tekst z rodzaju raczej niespotykanych w tego typu periodykach zajmujących się tematyką religijną i społeczną, a jest nim artykuł Sławomira Skiby „Kuchnia owocem cywilizacji” okraszony dwoma przepisami na kaczkę pisanymi prozą i jednym wierszowanym, którego autorem jest bard, historyk i miłośnik kultury staropolskiej Jacek Kowalski.
Przedstawione wydawnictwo jest kolejną wyspą normalności na morzu kolorowych bezwartościowych piśmideł, warto więc po nie sięgnąć i przekazywać je dalej szczególnie tym, którzy z tradycyjnym sposobem myślenia nie mieli dużej styczności. Dodajmy na koniec, że wydawnictwo powstaje we współpracy z włoskim miesięcznikiem Radici Cristiane.
Czasopismo "Polonia Christiana" dostępne jest w prenumeracie i salonach Empik.
Strona czasopisma:
Polonia Christiana
Autor: Piotr R. Mazur
Źródło: InfoPatria.pl