”Przed obcym prawem chroni nas tzw. klauzula porządku publicznego”

2011-04-13 00:00:00
”Przed obcym prawem chroni nas tzw. klauzula porządku publicznego”


Klauzula porządku publicznego chroni nas przed stosowaniem obcego prawa, którego skutki stałyby w sprzeczności z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP – uważa ks. dr Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP. O stanie prawnym przypomniał w rozmowie z KAI w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy Polska będzie musiała respektować „małżeństwa” par homoseksualnych zawieranych poza granicami naszego kraju.

Ks. dr Mrówczyński poinformował, że strona kościelna poruszyła to zagadnienie w rozmowach prowadzonych z rządem RP w ramach Komisji Wspólnej. Wyjaśnienie w tej kwestii przesłał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, zapewniając, że Konstytucja RP w art. 18 oraz ustawa z 25 lutego 1964 roku Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stanowią o małżeństwie jako o związku kobiety i mężczyzny. Zaś zgodnie z art. 8 projektowanej ustawy o prawie prywatnym międzynarodowym „prawa obcego nie stosuje się, jeżeli stosowanie miałoby skutki sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP”. – To jest tzw. klauzula porządku publicznego, która pozwala na odmowę stosowania prawa unijnego, stojącego w sprzeczności z naszym prawem partykularnym – podkreśla zastępca sekretarza generalnego KEP.

Zaniepokojenie perspektywą wprowadzania prawa dotyczącego legalizacji związków homoseksualnych pojawiło się w związku z informacją, że Komisja Europejska pracuje nad regulacjami, które wprowadzałyby „automatyczne wzajemne uznanie” dokumentów urzędowych we wszystkich państwach UE. Dotyczy to również dokumentów związanych z małżeństwem i adopcją. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby m. in. konieczność bezwarunkowego uznania w Polsce jednopłciowych „małżeństw” zawartych za granicą.

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!