”Przed obcym prawem chroni nas tzw. klauzula porządku publicznego”

2011-04-13 00:00:00
”Przed obcym prawem chroni nas tzw. klauzula porządku publicznego”


Klauzula porządku publicznego chroni nas przed stosowaniem obcego prawa, którego skutki stałyby w sprzeczności z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP – uważa ks. dr Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP. O stanie prawnym przypomniał w rozmowie z KAI w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy Polska będzie musiała respektować „małżeństwa” par homoseksualnych zawieranych poza granicami naszego kraju.

Ks. dr Mrówczyński poinformował, że strona kościelna poruszyła to zagadnienie w rozmowach prowadzonych z rządem RP w ramach Komisji Wspólnej. Wyjaśnienie w tej kwestii przesłał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, zapewniając, że Konstytucja RP w art. 18 oraz ustawa z 25 lutego 1964 roku Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stanowią o małżeństwie jako o związku kobiety i mężczyzny. Zaś zgodnie z art. 8 projektowanej ustawy o prawie prywatnym międzynarodowym „prawa obcego nie stosuje się, jeżeli stosowanie miałoby skutki sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP”. – To jest tzw. klauzula porządku publicznego, która pozwala na odmowę stosowania prawa unijnego, stojącego w sprzeczności z naszym prawem partykularnym – podkreśla zastępca sekretarza generalnego KEP.

Zaniepokojenie perspektywą wprowadzania prawa dotyczącego legalizacji związków homoseksualnych pojawiło się w związku z informacją, że Komisja Europejska pracuje nad regulacjami, które wprowadzałyby „automatyczne wzajemne uznanie” dokumentów urzędowych we wszystkich państwach UE. Dotyczy to również dokumentów związanych z małżeństwem i adopcją. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby m. in. konieczność bezwarunkowego uznania w Polsce jednopłciowych „małżeństw” zawartych za granicą.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.