– Klauzula porządku publicznego chroni nas przed stosowaniem obcego prawa, którego skutki stałyby w sprzeczności z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP – uważa ks. dr Jarosław Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego KEP. O stanie prawnym przypomniał w rozmowie z KAI w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy Polska będzie musiała respektować „małżeństwa” par homoseksualnych zawieranych poza granicami naszego kraju.
Ks. dr Mrówczyński poinformował, że strona kościelna poruszyła to zagadnienie w rozmowach prowadzonych z rządem RP w ramach Komisji Wspólnej. Wyjaśnienie w tej kwestii przesłał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, zapewniając, że Konstytucja RP w art. 18 oraz ustawa z 25 lutego 1964 roku Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stanowią o małżeństwie jako o związku kobiety i mężczyzny. Zaś zgodnie z art. 8 projektowanej ustawy o prawie prywatnym międzynarodowym „prawa obcego nie stosuje się, jeżeli stosowanie miałoby skutki sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego RP”. – To jest tzw. klauzula porządku publicznego, która pozwala na odmowę stosowania prawa unijnego, stojącego w sprzeczności z naszym prawem partykularnym – podkreśla zastępca sekretarza generalnego KEP.
Zaniepokojenie perspektywą wprowadzania prawa dotyczącego legalizacji związków homoseksualnych pojawiło się w związku z informacją, że Komisja Europejska pracuje nad regulacjami, które wprowadzałyby „automatyczne wzajemne uznanie” dokumentów urzędowych we wszystkich państwach UE. Dotyczy to również dokumentów związanych z małżeństwem i adopcją. Przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby m. in. konieczność bezwarunkowego uznania w Polsce jednopłciowych „małżeństw” zawartych za granicą.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy