Komisja Europejska wystąpiła z propozycją uzgadniania zasad w zasadniczych kwestiach prawa rodzinnego, takich jak rozwody. Swój sprzeciw wyraziła już Szwecja, a co najmniej sceptyczna jest Holandia. Już na samym początku wycofała się Wielka Brytania, żądając dla siebie klauzuli wyłączenia.
Dziewięć innych państw członkowskich (Bułgaria, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Austria, Węgry, Grecja, Luksemburg i Słowenia) chcą odwołać się do procedury „wzmocnionej współpracy”, która pozwoliłaby im zastosować nowe przepisy z pominięciem niechętnych państw. Na obecnej sesji w Strasburgu Parlament Europejski przyjął raport o harmonizacji procedur rozwodowych.
Dodatkowo grupa europosłów domaga się uznania przez wszystkie państwa związków partnerskich, w tym także homoseksualnych, w innych krajach UE. Europosłowie zbierają podpisy pod oświadczeniem, które może sprawić, że takie prawo będzie obowiązywać w całej Unii. W oświadczeniu zwrócono się także do Komisji Europejskiej, by opracowała wytyczne dotyczące uznawania prawa w tym zakresie. Obecnie 15 z 27 krajów Unii w różnym stopniu uznaje związki partnerskie, w tym także osób tej samej płci (m.in. Belgia, Holandia, Szwecja, Hiszpania, Czechy czy Francja).
Źródło: KAI