”Rządzący chcieli wywrzeć nacisk na biskupów”
2012-03-16 00:00:00

- Władza narzuca dziś swoją wolę Kościołowi. Przecież, jako pierwsi o szczegółach rządowych planów, dowiedzieli się dziennikarze. Myśmy informowali o propozycji opinię publiczną. Rządzący chcieli wywrzeć nacisk na biskupów, by ci wydali zgodę na zmiany już na pierwszym spotkaniu w tej sprawie. Kościół od dawna mówił, że chce rozmawiać o Funduszu w komisji konkordatowej. Jednak rząd nie chciał się na to zgodzić. Teraz chce narzucać z kolei swoją wolę - ocenia czwartkowe spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w rozmowie z portalem Stefczyk.info publicystka ?Rzeczpospolitej? Ewa Czaczkowska.
Zdaniem publicystki rząd niepotrzebnie podsyca emocje. - Sprawę finansowania Kościoła należało rozwiązać dawno, jednak nikt nie chciał. Obecnie zaczęto w tej sprawie działać, ale w bardzo zły sposób - zaznacza Czaczkowska.
Na pytanie: ?Prymas Polski mówił nawet, że rząd zaczyna wojnę z Kościołem. Czego się Pani spodziewa po tych negocjacjach?? publicystka odpowiedziała: - Na pewno rozmowy w tej sprawie nie będą łatwe. Wygląda na to, że rząd jest zdeterminowany, by zmienić regulacje dot. Funduszu. Jednak działa w zły sposób, podsyca emocje. Nie podjęto rozmów, gdy na początku tego roku Biskup Budzik wychodził z inicjatywą, by podjąć rozmowy w sprawie finansów Kościoła. Należało podjąć rozmowy na zasadzie partnerskiej. Mamy do czynienia z dwoma niezależnymi bytami. Potwierdza to konkordat. Mam nadzieję, że nie będziemy mieli wojny w tej sprawie.
Czaczkowska podkreśla także, że do dziś nie zwrócono Kościołowi zagrabionego mu mienia. - Kościół utracił ponad 155 tysięcy hektarów w Polsce centralnej. Tymczasem dzięki pracom Komisji odzyskał jedynie 66 tysięcy. To oznacza, że około 90 tysięcy hektarów dawnej ziemi kościelnej państwo powinno oddać. Do tego dochodzą inne nieruchomości. Komisja Majątkowa oddała to, co wbrew stalinowskiemu prawu, zostało zagarnięte. Jednak nie dotykała w ogóle działań, które wynikały ze stalinowskiego prawa - tłumaczy.
Źródło: stefczyk.info
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.