”Tabliczka sumienia”

2008-11-06 00:00:00
”Tabliczka sumienia”

Nakładem Wydawnictwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach „Gość Niedzielny” ukazała się książka Franciszka Kucharczaka pt. „Tabliczka sumienia”. Wydana w ramach serii „Biblioteka Gościa” pozycja zawiera felietony autora, które od stycznia 2005 r. ukazują się co tydzień w największym polskim tygodniku katolickim.

W zebranych w „Tabliczce sumienia” tekstach autor odnosi się najczęściej do bieżących wydarzeń z życia politycznego i społecznego, rozprawiając się z dostrzeżonymi w nich przejawami antychrześcijańskiego oraz politycznie, ale także dewocyjnie poprawnego myślenia.

Dostaje się zwłaszcza „katolikom-ale”, duchownym „gogusiom”, wojującym feministkom, lobby homoseksualnemu, aborcyjnemu i eutanazyjnemu. Choć felietony są pisane na przestrzeni kilku ostatnich lat, nie tracą na aktualności ze względu na zawarte w nich ponadczasowe wnioski. Autor nazywa swoją strategię „teologią stosowaną”, gdyż jest próbą przekazania czytelnikom umotywowanej wiedzy o nauce Kościoła językiem przystępnym i zrozumiałym nie tylko dla teologów.

Felietony ilustrowane są własnoręcznymi grafikami, którymi autor dopełnia, zazwyczaj ironicznie, każdy swój tekst w „Gościu Niedzielnym”.

Nie wystarczy tekstów pisać, choćby były najmądrzejsze, zawierające prawdę i tylko prawdę. Trzeba jeszcze napisać tak, żeby ktoś zechciał je przeczytać. Nasz świat cierpi na nadmiar zadrukowanego papieru, którego nikt nie czyta. Z felietonami Franciszka Kucharczaka, ukazującymi się w „Gościu Niedzielnym” pod wspólnym tytułem „Tabliczka sumienia”, jest inaczej. Od czasu, gdy w styczniu 2005 r. pojawiły się na łamach tygodnika, są najchętniej czytanymi tekstami w „Gościu Niedzielnym”. Tak wynika z ponad dziesięciu tysięcy ankiet, jakie wiosną tego roku dotarły do redakcji. Franciszek Kucharczak ze swoją „Tabliczką sumienia” zajął zdecydowanie pierwsze miejsce wśród ulubionych autorów. Trudno się temu dziwić, gdy czyta się choćby takie perełki z jego „myśli wyrachowanych”: „Ciekawe: przed porodem można dziecko zabić, a po porodzie nawet klapsa dać mu nie można”. Albo: „Zdarza się, że prawda leży pośrodku. Zazwyczaj na łopatkach”. Oczywiście dla Franciszka Kucharczaka forma nie jest najważniejsza. Dzięki niej jednak potrafi przekonywać do chrześcijańskiej wizji świata, w którą głęboko wierzy.

Z „Wstępu” do książki autorstwa ks. Marka Gancarczyka, redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.