”The Soviet Story” w Rzeszowie

2010-03-30 00:00:00
”The Soviet Story” w Rzeszowie

Rzeszów jest kolejnym miastem, w którym redakcja dwumiesięcznika „Polonia Christiana” zorganizowała projekcje filmów „The Soviet Story” oraz „Fatima. Orędzie tragedii czy nadziei?”. Spotkanie odbyło się w sobotę, 27 marca w Fundacji „Nowe Życie Rzeszów”. Współorganizatorem projekcji było Stowarzyszenie Obrony i Rozwoju Polski.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób. Słowo wstępne wygłosił prof. Mieczysław Ryba kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Nakręcony w 2008 r. film dokumentalny „The Soviet Story” jest wstrząsającym świadectwem największych zbrodni XX wieku. Opowiada o sowieckim terrorze wewnętrznym jak również o niemiecko-sowieckiej współpracy przed 1941 r. Autorem scenariusza i reżyserem jest Edvins Šnore.

Główną tezą filmu, jest wskazanie analogii, na płaszczyźnie, filozoficznej, organizacyjnej jak również politycznej pomiędzy systemem nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II Wojny Światowej. W filmie podkreślono przede wszystkim Wielką Czystkę, Hołodomor, masakrę w Katyniu, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w Gułagach dokonywane na ludziach.

Źródło: PiotrSkarga.pl, www.soirp.iap.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.