”The Soviet Story” w Rzeszowie

2010-03-30 00:00:00
”The Soviet Story” w Rzeszowie

Rzeszów jest kolejnym miastem, w którym redakcja dwumiesięcznika „Polonia Christiana” zorganizowała projekcje filmów „The Soviet Story” oraz „Fatima. Orędzie tragedii czy nadziei?”. Spotkanie odbyło się w sobotę, 27 marca w Fundacji „Nowe Życie Rzeszów”. Współorganizatorem projekcji było Stowarzyszenie Obrony i Rozwoju Polski.

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 osób. Słowo wstępne wygłosił prof. Mieczysław Ryba kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Nakręcony w 2008 r. film dokumentalny „The Soviet Story” jest wstrząsającym świadectwem największych zbrodni XX wieku. Opowiada o sowieckim terrorze wewnętrznym jak również o niemiecko-sowieckiej współpracy przed 1941 r. Autorem scenariusza i reżyserem jest Edvins Šnore.

Główną tezą filmu, jest wskazanie analogii, na płaszczyźnie, filozoficznej, organizacyjnej jak również politycznej pomiędzy systemem nazistowskim i komunistycznym we wczesnych etapach II Wojny Światowej. W filmie podkreślono przede wszystkim Wielką Czystkę, Hołodomor, masakrę w Katyniu, współpracę Gestapo i NKWD, masowe deportacje prowadzone przez Związek Radziecki, jak również eksperymenty medyczne w Gułagach dokonywane na ludziach.

Źródło: PiotrSkarga.pl, www.soirp.iap.pl
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.