”Trzy konstytucje”: traktat lizboński zagrożeniem dla państwa

2008-10-28 00:00:00

Jeśli traktat lizboński wejdzie w życie, doprowadzi do osłabienia pozycji Polski w Europie i ograniczenia naszej suwerenności. Może on okazać się ważniejszym aktem prawnym od naszych ustaw konstytucyjnych. Takie wnioski płyną z konferencji „Trzy konstytucje”, która odbyła się w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie – donosi „Nasz Dziennik”.

Profesor dr hab. inż. Zbigniew Dmochowski przypomniał, że w Polsce teoretycznie obowiązują dwie konstytucje: z kwietnia 1935 roku, bo nigdy nie została formalnie zniesiona, i Konstytucja z 1997 roku. Trzecia konstytucja, która może mieć wpływ na nasze państwo, to traktat UE z Lizbony, którego przyszłość jest niepewna z powodu problemów z ratyfikacją przez wszystkie kraje unijne – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Profesor Dmochowski podkreślił, że gdyby ten traktat miał wejść w życie, wówczas musielibyśmy się liczyć z poważnymi konsekwencjami. – To właśnie dzięki traktatowi z Lizbony UE coraz intensywniej i w coraz większym zakresie odbierać będzie państwom członkowskim nikłe już szczątki suwerenności, począwszy od decyzji podejmowanych w sferze ekonomii, energetyki czy ekologii, a na edukacji, ochronie zdrowia i opiece społecznej skończywszy. To już jest początek przygotowania państwa polskiego do roli prowincji UE – alarmował prof. Dmochowski.

Prawnik Konstanty Kopf, prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Małopolskiego, podkreślił natomiast, że bardzo niebezpieczne jest postulowane przez Brukselę likwidowanie struktury administracyjnej i tworzenie euroregionów w miejsce województw.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.