”Ultimatum” dla lefebrystów
2008-06-23 00:00:00
Powołując się na wiarygodne źródła, watykanista dziennika „Il Giornale” Andrea Tornielli pisze, że zwierzchnik Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay otrzymał niedawno od kard. Darío Castrillóna Hoyosa „ultimatum” w tej sprawie. Składający się z pięciu punktów dokument jest odpowiedzią na prośbę tradycjonalistów o cofnięcie ekskomuniki nałożonej w 1988 r. na abp. Marcela Lefebvre'a za wyświęcenie bez zgody papieża czterech biskupów, wśród których był także ks. Bernard Fellay.
Jednym z warunków postawionych lefebrystom przez Watykan ma być, według Torniellego, akceptacja dokumentów Soboru Watykańskiego II oraz pisemne uznanie za ważną liturgii posoborowej. Ze swej strony Stolica Apostolska miałaby przyznać tradycjonalistom takie same warunki, jak Opus Dei, a mianowicie status prałatury personalnej.
Zbliżenie lefebrystów do Watykanu zapoczątkowane zostało w 2000 r., gdy do Rzymu, z okazji Wielkiego Jubileuszu, przybyła ich duża pielgrzymka, której przedstawiciele spotkali się z Janem Pawłem II. Rozpoczęły się także wtedy rozmowy z kard. Castrillónem Hoyosem, stojącym na czele Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", zajmującej się kontaktami z Bractwem św. Piusa X. Stawianym przez nią głównym warunkiem było przywrócenie Mszy „trydenckiej”, co w ubiegłym roku uczynił Benedykt XVI.
„Tak sprzyjające warunki przywrócenia pełnej jedności już się chyba nie powtórzą” - stwierdza Tornielli, informując, że być może pod koniec czerwca bp Fellay i jego najbliżsi współpracownicy uzgodnią odpowiedź na watykańskie „ultimatum”.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.