”Wielokulturowość” przestała być pożądana

2012-02-27 00:00:00
”Wielokulturowość” przestała być pożądana


Nie tylko Francuzi mają dość tzw. wielokulturowości. Ostatnio brytyjski rząd zaprezentował nową „strategię integracji” zaprojektowaną w celu promocji „zjednoczonej tożsamości brytyjskiej”. Nowa polityka będzie wymagać od imigrantów ubiegających się o zezwolenia na życie na Wyspach znajomości języka angielskiego i stosowania się do „głównego nurtu” brytyjskiej kultury oraz przestrzegania takich wartości jak demokracja i praworządność.

Obecny rząd postanowił zerwać z dotychczasową polityką „wielokulturowości”, która de facto pozwalała np. muzułmańskim imigrantom tworzyć równoległą wspólnotę w Wielkiej Brytanii.

Nowy dokument strategiczny zatytułowany „Tworzenie warunków dla integracji” został opublikowany w dniu 21 lutego br. Można w nim przeczytać m.in.: „Będziemy zdecydowanie zwalczać zachowania i poglądy, które sprzeciwiają się naszym wspólnym wartościom takim jak: demokracja, praworządność, równość szans i równość traktowania, wolność słowa i prawo wszystkich mężczyzn oraz kobiet do życia wolnego od prześladowań wszelkiego rodzaju. Będziemy marginalizować i zwalczać ekstremistów, którzy próbują podważyć fundamenty naszego społeczeństwa”.

Rząd zapowiedział zreformowanie dotychczasowego prawa imigracyjnego. Te osoby, które będą chciały osiedlić się w Wielkiej Brytanii lub przyjadą na naukę, albo do pracy, bądź będą chciały zawrzeć związek małżeński będą musiały wykazać się umiejętnością mówienia po angielsku. Ubiegający się o pobyt stały lub obywatelstwo będą musieli wykazać się dobrą znajomością historii Wielkiej Brytanii.

Nowa strategia promuje nauczanie brytyjskiej historii i kultury w szkołach, a także zachęca do umieszczania flag w miejscach publicznych. Ponadto, rząd zapowiedział, że zamierza przywrócić chrześcijaństwu należne miejsce w życiu publicznym w Wielkiej Brytanii.

Sekretarz stanu ds. społeczności i polityki samorządowej Eric Pickles podkreślił, że rząd wyraźnie odcina się od dawnej strategii „wielokulturowości”, która zwalniała niejako z nauki brytyjskiej historii i polityki, promując „agresywny sekularyzm”. Pickles zaznaczył, że rząd chce przywrócić „zdrowy rozsądek” w miejsce „poprawności politycznej”. – To smutne, że w ostatnich latach byliśmy świadkami tego, jak idea tolerancji została wypaczona. Kilka osób, garstka działaczy chciała, by wyrzec się tradycji i dziedzictwa większości, w tym chrześcijańskiej wiary oraz języka angielskiego – powiedział brytyjski urzędnik.

Premier David Cameron wielokrotnie publicznie krytykował politykę „wielokulturowości”, która jego zdaniem nie sprawdziła się. Przyczyniła się jedynie do narastania islamskiego ekstremizmu.

W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania szefów rządów państw zachodnich na konferencji ds. bezpieczeństwa w Monachium w lutym 2011 roku, Cameron powiedział: „Zgodnie z doktryną wielokulturowości państwa, zachęcaliśmy przedstawicieli różnych kultur do odrębnego życia, niezależnego i z dala od głównego nurtu. Nie udało nam się jednak stworzyć wizji społeczeństwa, do którego chce się należeć. Co więcej, tolerujemy nawet te posegregowane wspólnoty, zachowujące się w sposób zupełnie sprzeczny z naszymi wartościami”.

Cameron wyjaśnił, że polityka „wielokulturowości” przyczyniła się do narastania ekstremizmu wśród młodych muzułmanów, którzy czują się jak osoby pozbawione korzeni. Dodał, że osoby takie poszukują wspólnoty, z którą mogą się zintegrować, a to prowadzi jedynie do radykalizacji, obserwowanej w tak wielu krajach europejskich.

Cameron powiedział również, że w celu przeciwdziałania narastaniu radykalizmu należy nie tylko zwalczać ekstremistów, ale także promować jasne poczucie wspólnej tożsamości narodowej, otwartej dla wszystkich.

Brytyjski premier zapowiedział, że zgodnie z nową strategią, imigranci ubiegający się o wizę, zezwalającą na stały pobyt w Wielkiej Brytanii będą musieli udowodnić, że potrafią mówić po angielsku i posiadają środki finansowe, które pozwolą im się utrzymać.

Premier wezwał Brytyjczyków do zgłaszania przypadków przebywania w kraju podejrzanych i nielegalnych imigrantów. Zapowiedział także wprowadzenie nowych testów z zakresu znajomości brytyjskiej historii dla osób ubiegających się o obywatelstwo.

Z danych urzędu statystycznego wynika, że dwie trzecie dzieci urodzonych w Londynie w 2010 roku miało co najmniej jednego rodzica obcego pochodzenia. W niektórych obszarach śródmiejskich, ponad trzy czwarte dzieci rodzi się w rodzinach imigranckich. Liczba ta utrzymuje się na poziomie poniżej 50 proc. jedynie w sześciu z 32 dzielnic Londynu.

Źródło: Stonegate Institute, AS

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.