”Zbrojne pielgrzymki” - nowa książka Kucharczyka

2011-11-02 00:00:00
”Zbrojne pielgrzymki” - nowa książka Kucharczyka


Ukazała się najnowsza książka Grzegorza Kucharczyka - „Zbrojne pielgrzymki”. Jej oficjalna premiera nastąpi podczas tegorocznych Targów Książki w Krakowie. Autor jest redaktorem dwumiesięcznika „Polonia Christiana”, pracownikiem naukowym Instytutu Historii PAN i wykładowcą Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Książka stanowi alternatywne źródło analiz historycznych Świętych Krucjat, które we współczesnej kulturze niesłusznie zyskały pejoratywne znaczenie. Jak we wstępie pisze autor:

Konfrontacja świata chrześcijańskiego z agresją islamu ma historię o wiele dłuższą aniżeli dzieje wypraw krzyżowych. Rozpoczęta z górą cztery stulecia przed wyznaczającym zwołanie pierwszej krucjaty rokiem 1095, nie zakończyła się bynajmniej w roku 1291 wraz z ostatecznym upadkiem Królestwa Jerozolimskiego w Ziemi Świętej.

Dlatego też dzieło prof. Grzegorza Kucharczyka pomyślane zostało nie tylko jako zarys historii zmagań samych rycerzy krzyżowych, ale również jako krótka prezentacja dalszego oporu chrześcijan przeciw nacierającemu islamowi.

Książkę „Zbrojne pielgrzymki” można nabyć podczas Targów Książki na stanowisku C8, Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej. Ksiązka cały czas jest dostępna na stronie www.ksiegarnia.piotrskarga.pl

   zbrojne pielgrzymki

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.