Teksas wprowadza prawo ograniczające aborcję

2012-02-14 00:00:00
 Teksas wprowadza prawo ograniczające aborcję

W amerykańskim stanie Teksas wchodzi 14 lutego prawo, zgodnie z którym kobiecie rozważającej aborcję pracownicy klinik aborcyjnych muszą zaproponować obejrzenie zdjęcia ultrasonograficznego nienarodzonego dziecka i dać możliwość usłyszenia bicia jego serca.
 
Matka nie musi zgodzić się na oglądanie obrazu swego dziecka, ale lekarz aborcjonista powinien szczegółowo opisać, jak wygląda płód. Wyjątkami pozwalającymi na odstąpienie od tej procedury są przypadki gwałtu, kazirodztwa lub gdy nienarodzone dziecko jest niepełnosprawne.
 
Po obejrzeniu materiałów USG kobiety mają 24 godziny do namysłu, zanim podejmą decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu ciąży. Jeśli jednak mieszkają ponad 150 km od kliniki, okres podejmowania takiej decyzji może zostać skrócony do 2 godzin. 
 
Wszystkie nowe przepisy wchodzą w życie po długiej batalii sądowej. Ustawa miała zacząć funkcjonować już rok temu. Zablokowała ją jednak interwencja zwolenników aborcji, którzy twierdzą, że przepisy łamią Konstytucję USA. Teraz tymczasowy nakaz sądowy, wstrzymujący realizację prawa, uchylił sąd apelacyjny. 
 
Senator Dan Patrick, który jest jednym z autorów projektu ustawy, szacuje, że dzięki nowemu prawu, w stanie Teksas, gdzie rocznie dokonuje się około 75 tys. aborcji, około 15 tys. istnień ludzkich zostanie ocalonych. „Nigdzie indziej w kraju nie ma takiego prawa, które miałoby taki wpływ. To nie moja zasługa. To dzieło Boga” – powiedział republikański polityk w rozmowie z "Houston Chronicle".
 
Obrońcy życia uważają, że nawet 70-80 proc. kobiet rezygnuje z aborcji po obejrzeniu zdjęć USG swego nienarodzonego dziecka. 
 
W reakcji na forsowne przez administrację Obamy proaborcyjne przepisy dziesiątki stanów USA próbują wprowadzić do swojego ustawodawstwa poprawki, mające ograniczyć stosowanie aborcji. Tylko w 2011 roku przyjęto 70 ustaw chroniących życie. Jedne z najbardziej znaczących zmian wprowadzono w stanie Nebraska. W 2010 roku weszła tam ustawa zakazująca dokonywania aborcji po 20. tygodniu ciąży ze względu na odczuwany przez dziecko ból. Ustawa może zostać zaskarżona przed Sądem Najwyższym przez środowiska proaborcyjne.
 
Wiele innych stanów ma już projekty ustaw antyaborcyjnych, w których wydłuża się wymagany czas na konsultacje przed ostatecznym podjęciem decyzji o losie nienarodzonego dziecka. Liczne legislatury stanowe chcą, podobnie jak w Teksasie, rozszerzenia stosowania USG w okresie ciąży. Obowiązkowe badania przed dokonaniem aborcji wprowadziły już takie stany jak: Alabama, Oklahoma, Luizjana i Missisipi.


Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!