USA: kryzys Europy widziany z perspektywy amerykańskiej

2011-06-21 00:00:00
 USA: kryzys Europy widziany z perspektywy amerykańskiej


Europie grozi cywilizacyjne samobójstwo, dlatego potrzebuje ona twórczej roli religii. Do takich wniosków doszli uczestnicy zakończonej w poniedziałek w Grand Rapids (Michigan) w USA konferencji Acton Univeristy poświęconej roli chrześcijaństwa w ekonomii.

„Odejście Europy od zasad wolnego rynku i zwrot w kierunku państwa dobrobytu jest przyczyną europejskiego kryzysu ekonomicznego” – czytamy we wnioskach z konferencji. W Europie długofalowe bezrobocie jest cztery razy wyższe niż w USA, Europa ma też niemal o połowę niższe wskaźniki ekonomiczne.

Wśród prelegentów Acton Univeristy dominowało przekonacie, że Europa stoi obecnie przed koniecznością odejścia od modelu państwa dobrobytu socjalnego i redukcji zadłużenia, choć nie jest na to politycznie ani społecznie przygotowana. Europejczycy bowiem - w przeciwieństwie do Amerykanów - cenią sobie znacznie bardziej bezpieczeństwo ekonomiczne niż wolność.

Kryzys Europy ma też swoje demograficzne oblicze. Zdaniem analityków z Acton Institute dowodem na to jest ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego oraz fakt, że w 2050 r. będzie dwa razy więcej osób w wieku emerytalnym niż obecnie. Mimo to że dziś na jednego emeryta w Europie przypada dwóch pracujących, za 40 lat proporcja ta będzie wynosić jeden do jednego.

Ponadto kryzys rodziny powoduje również społeczną fragmentację. Na przykład - zdaniem dr Samuela Gregga - Europejczycy w mniejszym stopniu niż Amerykanie potrafią ze sobą współpracować oraz organizować się oddolnie. Zanika również międzypokoleniowa solidarność.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna. Przeciwnie wielu spośród prelegentów – nawiązując do takich myślicieli jak: Michael Novak, Alasdair MacIntyre oraz Benedykt XVI (Jozef Ratzinger) twierdzi, że to właśnie religia – szczególnie katolicyzm – ma do odegrania obecnie w Europie kluczową rolę.

Europa potrzebuje jasnego świadectwa wiary w człowieka oraz jego twórcze zdolności. Chrześcijaństwo powinno być krytycznym głosem Starego Kontynentu, który bez lęku będzie potrafił wskazać krótkowzroczność ekonomii nie liczącej się z przyszłymi pokoleniami. Religia może również obudzić w Europejczykach odwagę do podjęcia istotnych reform społecznych. Wymaga to jednak od katolików gotowości do krytycznego oraz twórczego zaangażowania w sprawy społeczne i ekonomiczne.

Acton Institute jest katolickim think-tankiem, którego misją jest propagowanie chrześcijańskich zasad przedsiębiorczości oraz wolnego rynku. Instytut założony przez ks. Roberta Sirico w stanie Michigan działa obecnie w kilku krajach oraz po raz dwudziesty pierwszy organizuje konferencje Acton University.

Źródło: KAI

Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.