USA: kryzys Europy widziany z perspektywy amerykańskiej

2011-06-21 00:00:00
 USA: kryzys Europy widziany z perspektywy amerykańskiej


Europie grozi cywilizacyjne samobójstwo, dlatego potrzebuje ona twórczej roli religii. Do takich wniosków doszli uczestnicy zakończonej w poniedziałek w Grand Rapids (Michigan) w USA konferencji Acton Univeristy poświęconej roli chrześcijaństwa w ekonomii.

„Odejście Europy od zasad wolnego rynku i zwrot w kierunku państwa dobrobytu jest przyczyną europejskiego kryzysu ekonomicznego” – czytamy we wnioskach z konferencji. W Europie długofalowe bezrobocie jest cztery razy wyższe niż w USA, Europa ma też niemal o połowę niższe wskaźniki ekonomiczne.

Wśród prelegentów Acton Univeristy dominowało przekonacie, że Europa stoi obecnie przed koniecznością odejścia od modelu państwa dobrobytu socjalnego i redukcji zadłużenia, choć nie jest na to politycznie ani społecznie przygotowana. Europejczycy bowiem - w przeciwieństwie do Amerykanów - cenią sobie znacznie bardziej bezpieczeństwo ekonomiczne niż wolność.

Kryzys Europy ma też swoje demograficzne oblicze. Zdaniem analityków z Acton Institute dowodem na to jest ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego oraz fakt, że w 2050 r. będzie dwa razy więcej osób w wieku emerytalnym niż obecnie. Mimo to że dziś na jednego emeryta w Europie przypada dwóch pracujących, za 40 lat proporcja ta będzie wynosić jeden do jednego.

Ponadto kryzys rodziny powoduje również społeczną fragmentację. Na przykład - zdaniem dr Samuela Gregga - Europejczycy w mniejszym stopniu niż Amerykanie potrafią ze sobą współpracować oraz organizować się oddolnie. Zanika również międzypokoleniowa solidarność.

Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna. Przeciwnie wielu spośród prelegentów – nawiązując do takich myślicieli jak: Michael Novak, Alasdair MacIntyre oraz Benedykt XVI (Jozef Ratzinger) twierdzi, że to właśnie religia – szczególnie katolicyzm – ma do odegrania obecnie w Europie kluczową rolę.

Europa potrzebuje jasnego świadectwa wiary w człowieka oraz jego twórcze zdolności. Chrześcijaństwo powinno być krytycznym głosem Starego Kontynentu, który bez lęku będzie potrafił wskazać krótkowzroczność ekonomii nie liczącej się z przyszłymi pokoleniami. Religia może również obudzić w Europejczykach odwagę do podjęcia istotnych reform społecznych. Wymaga to jednak od katolików gotowości do krytycznego oraz twórczego zaangażowania w sprawy społeczne i ekonomiczne.

Acton Institute jest katolickim think-tankiem, którego misją jest propagowanie chrześcijańskich zasad przedsiębiorczości oraz wolnego rynku. Instytut założony przez ks. Roberta Sirico w stanie Michigan działa obecnie w kilku krajach oraz po raz dwudziesty pierwszy organizuje konferencje Acton University.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.