W. Brytania: coraz więcej nastolatek się upija

2011-04-27 00:00:00
 W. Brytania: coraz więcej nastolatek się upija


Z badań przeprowadzonych przez lewicowy ośrodek Demos wynika, że dramatycznie wzrasta liczba nastoletnich Brytyjek upijających się. Wskaźnik ten jest najwyższy w świecie zachodnim. Alkoholizm dziewcząt i młodych kobiet przyczynia się do wzrostu liczby niechcianych ciąż oraz innych patologii społecznych. Naukowcy alarmują, że stan ten wciąż się pogarsza.

W ciągu zaledwie dziesięciu lat liczba kobiet w wieku od 16 do 24 lat, przyznających się do upijania się (wypijają przynajmniej sześć drinków), wzrosła z 17 do 27 proc.

„Brytyjskie nastolatki wyróżniają się na tle rówieśniczek z innych państw europejskich, wysokim wskaźnikiem upijania się, gorszym poziomem aktywności fizycznej i częstszymi przypadkami zachodzenia w nieplanowaną ciążę” – napisano w raporcie „Through the Looking Glass: Teenagers girls, self esteem is more than skin deep”.

Ministrowie obecnego rządu komentując wyniki raportu stwierdzili, że niekorzystne trendy pojawiły się po zliberalizowaniu przepisów dot. sprzedaży alkoholu. Zmiany wprowadził rząd Tony’ego Blaira.

Z raportu wynika również, że dziewczęta są bardziej nieszczęśliwe niż chłopcy. Dwa razy więcej dziewcząt ma niższe poczucie wartości niż chłopcy, co może wynikać z większej komercjalizacji życia i wczesnej seksualizacji.

Młode Brytyjki obawiają się także o swoje przyszłe zatrudnienie. Przyznają, że wraz z wiekiem spada u nich poziom zadowolenie z życia. 

W raporcie zaznaczono również, że brytyjskie nastolatki „przedkładają towarzystwo przyjaciół nad rodzinę i bardzo sobie cenią posiadanie telefonu komórkowego oraz komputerów w swoim pokoju”. Jest to dla nich ważniejsze niż cokolwiek innego na świecie. Mimo to, nie są bardziej szczęśliwe. 

Do podobnego wniosku doszli naukowcy, którzy opracowali raport dla UNICEF-u. Podkreślili oni, że chociaż brytyjskie nastolatki cieszą się stosunkowo najwyższym dobrobytem w porównaniu z rówieśnikami z innych państw, to jednak wcale nie przekłada się to na ich zadowolenie z życia. 

„Chociaż mogą się wydawać szczęśliwi, to jednak istnieją solidne postawy, by sądzić, że są najbardziej nieszczęśliwymi nastolatkami w całym zachodnim świecie” – czytamy w raporcie dla UNICEF-u.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.