W. Brytania: prawie tysiąc anglikanów wstąpiło do Kościoła katolickiego

2011-04-26 00:00:00
 W. Brytania: prawie tysiąc anglikanów wstąpiło do Kościoła katolickiego


W Wielkim Tygodniu do pełnej jedności z Kościołem katolickim powróciło w Anglii i Walii blisko tysiąc anglikanów. Odpowiednie obrzędy z tym związane odbyły się w obu tych częściach Wielkiej Brytanii, na które rozciąga się jurysdykcja ordynariatu personalnego pw. Matki Bożej z Walsingham, utworzonego przez papieża Benedykta XVI 15 stycznia br.

Byłych anglikanów przyjmowali do ordynariatu w różnych miejscach trzej byli hierarchowie anglikańscy, obecnie wyświęceni na księży katolickich: Keith Newton, przełożony nowej jednostki terytorialnej, oraz John Broadhurst i Andrew Burnham.

Ten ostatni w kazaniu wygłoszonym w oratorium w Oksfordzie powiedział, że istnieją dwie możliwości dalszej działalności dla dopiero co utworzonego ordynariatu: jedna, że nawrócenia z obecnego Wielkiego Tygodnia pozostaną niezauważone, „wymieszane w masie”, ale wówczas „ten przemawiający do wyobraźni i proroczy gest papieża, jakim była konstytucja «Anglicanorum coetibus» [przewidująca utworzenie wspomnianego ordynariatu], będzie bez znaczenia”. – I co najwyżej jedyne, co w najbliższych latach można będzie o nim powiedzieć, to to, że łatwiejsze jest obecnie nawrócenie się, a dawnym duchownym anglikańskim łatwiej jest dziś przyjąć święcenia kapłańskie – dodał ks. Burnham.

Ale istnieje też inny scenariusz, budzący znacznie więcej entuzjazmu – mówił dalej były biskup. Wyjaśnił, że w tym celu trzeba „przywołać pierwszą Wielkanoc, podczas której liczba włączonych w nią osób była znacznie mniejsza”. – Święty Paweł z wielkim entuzjazmem wspomina, że zmartwychwstałego Pana widziało wtedy pięćset osób, ale nawet ta liczba jest zaledwie połową tych, którzy powrócili [teraz] do Kościoła katolickiego dzięki konstytucji apostolskiej papieża – stwierdził były duchowny anglikański.

Na zakończenie zastrzegł się, że nie zamierza obecnie wysuwać żadnych żądań co do wpływu tych anglikanów, którzy przeszli do Kościoła katolickiego i ograniczył się do zachęty do „wzajemnego wzbogacania”, któremu to historyczne wydarzenie sprzyja, jak tego pragnął sam Benedykt XVI.

Ordynariat personalny pw. Matki Bożej z Walsingham istnieje od 15 stycznia br. i jest przeznaczony dla tych członków wspólnoty anglikańskiej z Anglii i Walii – kobiet i mężczyzn – którzy z różnych powodów chcą ją opuścić i przejść do Kościoła katolickiego. Najczęściej chodzi o niezgodę z nauczaniem anglikańskim nt. rodziny i małżeństw oraz o sprzeciw wobec wyświęcania kobiet na księży i biskupów.

Formalną podstawą utworzenia ordynariatu jest konstytucja apostolska Ojca Świętego „Anglicanorum coetibus” z 4 listopada 2009 r., regulująca też wiele innych zagadnień prawnych z tym związanych. Konstytucja dopuszcza m.in. powoływanie do życia takich jednostek terytorialnych w różnych krajach i regionach.

Źródło: KAI 

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.