Włochy: feministki chcą ”kobiecych” nazw ulic

2012-02-21 00:00:00
 Włochy: feministki chcą ”kobiecych” nazw ulic


Włoskie feministki protestują przeciwko temu, że niemal wszystkie ulice i place w ich kraju poświęcone są mężczyznom. – To nie jest kraj dla kobiet – żalą się. Feministki utrzymują, że także w tej dziedzinie potrzebny jest parytet.

Maria Pia Ercolini, autorka przewodników turystycznych, dedykowanych miejscom, związanym z kobietami uważa, że większość nazw ulic, placów, skwerów oraz szkół upamiętnia mężczyzn. Jej zdaniem tocząca się we Włoszech walka o parytet w parlamencie i we władzach lokalnych nie wystarczy i trzeba wprowadzić go także w nazewnictwie.

Ercolini wystąpiła z inicjatywą na rzecz nazewnictwa kobiecego. Jej celem jest wyeliminowanie rzekomej dyskryminacji kobiet. Kobiety, które przystąpiły do tej inicjatywy, liczą już nazwy ulic, placów i skwerów dedykowanych kobietom i tych, które zostały dedykowane mężczyznom. Ich zdaniem w Rzymie na 14270 ulic tylko 336 (2,3 procent) dedykowanych jest kobietom. W Neapolu wszystkich ulic jest 1165, spośród których 55 nazwano imieniem i nazwiskiem znanej kobiety. W Perugii proporcje te wynoszą: 580 ulic "męskich" i 31 "kobiecych", a w Sassari na Sardynii stosunek ten wynosi: 300:2.

Po sporządzeniu statystyki feministki przystąpiły do ofensywy – zasypują władze miejskie listami elektronicznymi i petycjami, w których piszą: „Chcemy, aby nasze żądania zostały uznane z okazji Dnia Kobiet 8 marca. Chcemy złożenia obietnicy, że trzy następne ulice zostaną w najbliższym czasie nazwane imionami kobiet”.

Zarządy miast i niektórzy burmistrzowie już odpowiedzieli na ten postulat. Wielu zapewniło, że spełnią żądania feministek.

Źródło: rp.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!