Włochy: feministki chcą ”kobiecych” nazw ulic

2012-02-21 00:00:00
 Włochy: feministki chcą ”kobiecych” nazw ulic


Włoskie feministki protestują przeciwko temu, że niemal wszystkie ulice i place w ich kraju poświęcone są mężczyznom. – To nie jest kraj dla kobiet – żalą się. Feministki utrzymują, że także w tej dziedzinie potrzebny jest parytet.

Maria Pia Ercolini, autorka przewodników turystycznych, dedykowanych miejscom, związanym z kobietami uważa, że większość nazw ulic, placów, skwerów oraz szkół upamiętnia mężczyzn. Jej zdaniem tocząca się we Włoszech walka o parytet w parlamencie i we władzach lokalnych nie wystarczy i trzeba wprowadzić go także w nazewnictwie.

Ercolini wystąpiła z inicjatywą na rzecz nazewnictwa kobiecego. Jej celem jest wyeliminowanie rzekomej dyskryminacji kobiet. Kobiety, które przystąpiły do tej inicjatywy, liczą już nazwy ulic, placów i skwerów dedykowanych kobietom i tych, które zostały dedykowane mężczyznom. Ich zdaniem w Rzymie na 14270 ulic tylko 336 (2,3 procent) dedykowanych jest kobietom. W Neapolu wszystkich ulic jest 1165, spośród których 55 nazwano imieniem i nazwiskiem znanej kobiety. W Perugii proporcje te wynoszą: 580 ulic "męskich" i 31 "kobiecych", a w Sassari na Sardynii stosunek ten wynosi: 300:2.

Po sporządzeniu statystyki feministki przystąpiły do ofensywy – zasypują władze miejskie listami elektronicznymi i petycjami, w których piszą: „Chcemy, aby nasze żądania zostały uznane z okazji Dnia Kobiet 8 marca. Chcemy złożenia obietnicy, że trzy następne ulice zostaną w najbliższym czasie nazwane imionami kobiet”.

Zarządy miast i niektórzy burmistrzowie już odpowiedzieli na ten postulat. Wielu zapewniło, że spełnią żądania feministek.

Źródło: rp.pl

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!