Amerykański magazyn "Foreign Policy" ogłosił listę zjawisk i trendów, które w 2011 roku tylko eksperci uznali za istotne, ale w nadchodzącym roku mogą zdominować czołówki mediów i politykę. Choć dziś trudno nam w to uwierzyć.
1. Inwestycje Indii w rozbudowę potencjału zbrojnego, zwłaszcza w marynarkę wojenną. Indie są obecnie największym światowym importerem broni. Rosnący potencjał wojskowy Indii budzi niepokój nie tylko tradycyjnego wroga - Pakistanu, ale też coraz większe zaniepokojenie Chin. W 2012 roku może, zdaniem "Foreign Policy", dojść do incydentów morskich z udziałem okrętów Indii i Chin.
2. "Nowa Europa" ostatecznie "odkochuje się" w euro. "Foreign Policy" wskazuje na coraz większe wahania przywódców Litwy i Łotwy co do kontynuowacji już zaawansowanej drogi do euro. Wymienia też odłożenie w czasie daty wstąpienia do euro przez Bułgarię i Rumunię, a także Polskę. W tekście zacytowana jest wypowiedź ekserta Instytutu Sobieskiego Jana Filipa Staniłki, który stwierdza iż kryzys uświadomił najmłodszym członkom UE, że opieranie unii monatarnej jedynie na aspiracjach i byciu proeuropejskim prowadzi do powaznych problemów w ciągu 10 lat. Zdaniem "Foreign Policy" rozczarowanie wobec euro będzie rzutowało na wzajemne relacje "starej" i "nowej" Europy.
3. Rozlanie się "wojen narkotykowych" w Meksyku na inne kraje Ameryki Łacińskiej, co zagrozi ich stabilności i stanie się jednym z największych problemów dla USA. W ciągu ostatnich lat w Meksyku w wyniku porachunków mafijnych oraz walk policji i wojska z mafią zginęło już kilkadziesiąt tysięcy osób.
4. Na świecie drastycznie spada liczebność... wielbłądów. Od 1997 roku spadła o 40 proc. Powodem jest, podobnie jak w wypadku surowców, rosnące zapotrzebowanie na to zwierzę, zarówno do celów transportowych, dla mięsa, a także dla rozrywki (wyścigi wielbłądów, ważna gałąź orientalnego show-businessu). Farmerzy nie nadążają z zaspokojeniem popytu, dodatkowo w dotkniętej wojną i głodem Somalii doszło do masowego wymierania wielbłądów. To ma coraz większy wpływ na gospodarki krajów Orientu i części Afryki, a także sytuację społeczną.
To tylko fragment artykułu. Aby przeczytać o wszystkich zapowiadanych przez amerykańskich specjalistów najważniejszych tematach 2012 roku przejdź na portal rebelya.pl