15 tysięcy złotych za homofobię

2009-08-05 00:00:00

Sąd orzekł, że mieszkanka Wolina musi przeprosić sąsiada homoseksualistę i zapłacić mu 15 tys. zł za nazwanie go „pedałem”.

25-letni Ryszard G. mieszka w Wolinie z 44-letnim „partnerem” Tomaszem, matką i rodzeństwem. Cała rodzina od dawna jest skonfliktowana z sąsiadką Anną Sz.

W lutym Ryszard pozwał sąsiadkę do sądu, za publiczne opisanie w dosadnych słowach jego związków z „partnerem”. Anna Sz. nie przyznała się do winy. Sąd, który na potrzeby procesu zlecił m.in. opinię językoznawczą, dał jednak wiarę świadkom. Orzekł, że – oprócz przeprosin i kosztów sądowych – musi zapłacić Ryszardowi G. 15 tys. zł zadośćuczynienia.

Uzasadniając wyrok, sąd powołał się na rezolucję Parlamentu Europejskiego z 2006 r., która "definiuje homofobię jako nieuzasadniony lęk i niechęć wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych, opartych na takich uprzedzeniach, jak rasizm, ksenofobia, antysemityzm i seksizm".

Nie wiadomo jeszcze, czy skazana odwoła się od wyroku. Jako bezrobotna bez prawa do zasiłku może mieć także problemy z zebraniem pieniądzy na odszkodowanie.

Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, przyjął wyrok z mieszanymi uczuciami. – Nie oceniam go w kategoriach słuszności, bo sądy są niezawisłe, ale przyszło mi do głowy, że gdyby podobnie obraźliwe słowa skierowano np. w stronę prezydenta RP, okazałoby się, iż nie mamy do czynienia z przestępstwem, tylko dopuszczalną krytyką lub znikomą szkodliwością czynu – komentuje dla "Rz".

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.