150. rocznica objawień Matki Bożej

2008-09-15 00:00:00

W niedzielnej Mszy św. jubileuszowej odprawionej przez Benedykta XVI w 150. rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes wzięło udział ok. 200 tys. pielgrzymów. Ojciec Święty zachęcił wiernych do pogłębiania relacji z Bogiem – gwarantem ludzkiej wolności, ożywienia ducha misyjnego, posłuszeństwa głosowi powołania oraz traktowania Maryi jako wzór. Papież zawierzył Matce Bożej chrześcijan prześladowanych na całym świecie.

Biskup miejsca, diecezji Tarbes i Lourdes, Jacques Perrier witając Bendykta XVI przywołał jego słowa, że Lourdes jest „światową cytadelą życia i nadziei”. Dodał, że jest też źródłem, zawsze żywym i jaśniejącym, które od 150 lat wypływa z Groty Masabielskiej i które bynajmniej nie zanika. Przypomniał, że w obecnym roku jubileuszu 150. rocznicy objawień, 10 milionów pielgrzymów przybyło tu ze wszystkich kontynentów. – Przybywają oni w poszukiwaniu sensu życia i nadziei – podkreślił.

Benedykt XVI nawiązał w homilii najpierw do obchodzonego w tym dniu w Kościele powszechnym święta Podwyższenia Krzyża i wskazał na Maryję, która wprowadza w tajemnice wiary.

Papież zaznaczył, że znak Krzyża jest, w pewnym sensie, syntezą naszej wiary, mówiąc o miłości Boga do człowieka i ukazując, że na świecie istnieje miłość silniejsza od śmierci, od naszych grzechów i słabości. – Moc miłości silniejsza jest od zagrażającego nam zła – podkreślił.

Przypomniał, że Maryja w Lourdes objawia nam tę tajemnicę miłości i zachęca wszystkich cierpiących, by podnosili oczy na Jezusowy Krzyż, odnajdując w nim źródło życia i zbawienia. Dodał, że Maryja wybrała prostą i ubogą dziewczynę, Bernadettę Soubirous, by przekazać orędzie wzywające do nawrócenia, modlitwy i pokuty, zgodnie ze słowami Jezusa: „Zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom”.

Papież powiedział, że Matka Boża głosi orędzie "niezwyciężonej nadziei" dla "wszystkich mężczyzn i wszystkich kobiet naszych czasów, w każdym kraju".

Zaznaczył, że misją Kościoła jest ukazywanie wszystkim ludziom miłującego oblicza Boga, objawionego w Jezusie Chrystusie. Na Golgocie zostaje nam przywrócona godność dzieci Bożych. – Skierujmy nasze spojrzenia na Chrystusa. To On uczyni nas wolnymi, abyśmy miłowali tak, jak On nas miłuje, i byśmy budowali świat pojednany – zaapelował Ojciec Święty.

Przypomniał, że na Krzyżu Jezus wziął na siebie ciężar wszystkich ludzkich cierpień, upokorzenia i dyskryminacje, prześladowania chrześcijan na całym świecie. Papież zawierzył ich Maryi, stojącej u stóp Krzyża.

Benedykt XVI zaznaczył dalej, że jubileusz 150. rocznicy objawień w Lourdes powinien ukazać Kościołowi drogi odnowy i stanowić nowy impuls do ożywienia jego misji. Przypomniał wielkie tradycje francuskiego katolicyzmu.

Niech wzorem wielkich głosicieli Ewangelii w waszym kraju duch misyjny, który ożywiał tak wielu mężczyzn i kobiet we Francji na przestrzeni wieków, stanie się również dla was powodem do dumy, a także zobowiązaniem! – zaapelował z mocą Papież, co wywołało burzę oklasków.

Ojciec Święty podkreślił rolę modlitwy w życiu chrześcijan, przestrzegł przed aktywizmem i zachęcił do krzewienia różańca, wprowadzającego w kontemplację Chrystusa.

Następnie – nawiązując do niedawnych Światowych Dni Młodzieży w Sydney - Benedykt XVI skierował szczególny apel do młodzieży. Przypomniał, że „nikt z was nie jest Bogu obojętny”. Wczuwając się w odczucia młodych mówił o niepokoju Maryi w chwili Zwiastowania. Podkreślił jednak, że mimo to bez wahania powiedziała „tak”, dzięki któremu zbawienie przyszło na świat.

Wy także, drodzy przyjaciele, nie bójcie się powiedzieć „tak”, gdy Pan was wzywa, byście za Nim poszli. Dajcie Panu wielkoduszną odpowiedź! On jeden może zaspokoić najgłębsze pragnienia waszych serc – powiedział Papież. Ojciec Święty wyraził uznanie dla młodych wolontariuszy, służących chorym. Zaznaczył, że posługa ta otwiera serce i czyni wolnym.

Zachęcił osoby powołane do małżeństwa do odkrycia piękna prawdziwej miłości. Po raz kolejny przypomniał powołanym do kapłaństwa i życia zakonnego, że oddanie życia Bogu jest wielkim szczęściem. Słowa te znowu wywołały długą owację.

Wezwał też do tworzenia w rodzinach i wspólnotach kościelnych atmosfery sprzyjającej budzeniu trwałych powołań do służby Kościołowi i światu.

Benedykt XVI podkreślił, że przesłanie Maryi jest orędziem nadziei, wbrew pojawiającym się tendencjom fatalistycznym. Towarzyszy nam Ona w życiu ludzi, rodzin i narodów. Maryja jest także od wielu wieków czczona we Francji, jako patronka. – Niech zawsze będzie otaczana żarliwą czcią w każdej rodzinie, w waszych wspólnotach zakonnych i parafiach! – zaapelował Papież.

Na tej francuskiej ziemi Matka Boga czczona jest w niezliczonych sanktuariach, będących wyrazem wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wysławiana jako Wniebowzięta, jest ukochaną Patronką waszego kraju – kontynuował.

Gwiazdo Morza, świeć nad nami i przewódź nam na naszej drodze! – powiedział na zakończenie.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.