2,1 mln pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński

2010-05-25 00:00:00
2,1 mln pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński

Ponad 2 mln 100 tys. pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński w czasie jego wystawienia od 10 kwietnia – donosi Radio Watykańskie. Niedziela, 23 maja, była ostatnim dniem ekspozycji płótna w stolicy włoskiego Piemontu. Wśród pielgrzymów, którzy w ostatnim czasie pielgrzymowali do Turynu był Benedykt XVI. Papież nazwał Całun ikoną Wielkiej Soboty, która jest dniem ukrycia Boga.

Lniane płótno, przechowywane w katedrze turyńskiej, w które według ewangelicznego świadectwa zawinięto ciało zdjętego z Krzyża Jezusa, do tej pory nazywane było relikwią. Papież nawiązując do setek tysięcy pielgrzymów kontemplujących tę nadzwyczajną ikonę zauważył, że choć przypomina ona o śmierci Pana, to jednak widać w niej nie tylko mrok, ale też światło. Nie tyle porażkę życia i miłości, ile przede wszystkim zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. – Pielgrzymi widzą owszem śmierć Jezusa, ale dostrzegają za nią Jego Zmartwychwstanie – mówił w Turynie Papież.

Nadzwyczajne wystawienie Całunu było wydarzeniem duchowym a nie komercyjnym – zaznaczył kard. Severino Poletto. Arcybiskup Turynu podziękował rzeszom pielgrzymów poszukujących Bożego oblicza i nadziei w społeczeństwie doświadczającym kryzysu nie tylko ekonomicznego. Pytany o to, dlaczego cudowna relikwia-ikona chrześcijaństwa nie może być eksponowana na stałe, oznajmił, że nie jest to możliwe ze względów praktycznych. Groziłoby to jej nieodwracalnym zniszczeniem. – Stąd wystawienia turyńskiego płótna pozostaną wydarzeniami nadzwyczajnymi i rzadkimi – dodał kard. Poletto.

Najliczniejszą grupą pielgrzymów do Turynu byli Włosi. Stanowili oni 92 proc. kontemplujących Całun. Z grup zagranicznych Polacy znaleźli się na trzecim miejscu (8,6 proc.), a liczniejsi nieznacznie byli tylko Niemcy (10,7 proc.). Najwięcej obcokrajowców przybyło z Francji (20,5 proc.) – informuje Radio Watykańskie.

Wśród pielgrzymów znaleźli się także przedstawiciele Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, którzy 30 kwietnia uczestniczyli w sympozjum nt. Całunu zorganizowanym w Turynie, macierzystej siedzibie Salezjanów Don Bosco, przez włoską organizację Luci sull’Est (Światła na Wschód).

Źródło: Radio Watykańskie, PiotrSkarga.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.