2,1 mln pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński
2010-05-25 00:00:00

Ponad 2 mln 100 tys. pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński w czasie jego wystawienia od 10 kwietnia – donosi Radio Watykańskie. Niedziela, 23 maja, była ostatnim dniem ekspozycji płótna w stolicy włoskiego Piemontu. Wśród pielgrzymów, którzy w ostatnim czasie pielgrzymowali do Turynu był Benedykt XVI. Papież nazwał Całun ikoną Wielkiej Soboty, która jest dniem ukrycia Boga.
Lniane płótno, przechowywane w katedrze turyńskiej, w które według ewangelicznego świadectwa zawinięto ciało zdjętego z Krzyża Jezusa, do tej pory nazywane było relikwią. Papież nawiązując do setek tysięcy pielgrzymów kontemplujących tę nadzwyczajną ikonę zauważył, że choć przypomina ona o śmierci Pana, to jednak widać w niej nie tylko mrok, ale też światło. Nie tyle porażkę życia i miłości, ile przede wszystkim zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. – Pielgrzymi widzą owszem śmierć Jezusa, ale dostrzegają za nią Jego Zmartwychwstanie – mówił w Turynie Papież.
– Nadzwyczajne wystawienie Całunu było wydarzeniem duchowym a nie komercyjnym – zaznaczył kard. Severino Poletto. Arcybiskup Turynu podziękował rzeszom pielgrzymów poszukujących Bożego oblicza i nadziei w społeczeństwie doświadczającym kryzysu nie tylko ekonomicznego. Pytany o to, dlaczego cudowna relikwia-ikona chrześcijaństwa nie może być eksponowana na stałe, oznajmił, że nie jest to możliwe ze względów praktycznych. Groziłoby to jej nieodwracalnym zniszczeniem. – Stąd wystawienia turyńskiego płótna pozostaną wydarzeniami nadzwyczajnymi i rzadkimi – dodał kard. Poletto.
Najliczniejszą grupą pielgrzymów do Turynu byli Włosi. Stanowili oni 92 proc. kontemplujących Całun. Z grup zagranicznych Polacy znaleźli się na trzecim miejscu (8,6 proc.), a liczniejsi nieznacznie byli tylko Niemcy (10,7 proc.). Najwięcej obcokrajowców przybyło z Francji (20,5 proc.) – informuje Radio Watykańskie.
Wśród pielgrzymów znaleźli się także przedstawiciele Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, którzy 30 kwietnia uczestniczyli w sympozjum nt. Całunu zorganizowanym w Turynie, macierzystej siedzibie Salezjanów Don Bosco, przez włoską organizację Luci sull’Est (Światła na Wschód).
Źródło: Radio Watykańskie, PiotrSkarga.pl
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.