Marsze dla życia, duchowa adopcja i modlitwa w intencji nienarodzonych, a także konferencje i otwarcie nowych „okien życia” – tak Kościół w Polsce obchodzi dziś Dzień Świętości Życia, przypadający w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.
Pod patronatem ordynariusza warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera w podziemiach katedry św. Floriana odbędzie się konferencja „Wybieram życie” organizowana przez Rycerzy Kolumba. Po Mszach św. o godz. 18.00 w katedrze warszawsko-praskiej i w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej ulicami Warszawy przejdzie Marsz "Światło dla Życia", który połączy się na pl. Zamkowym i wspólnie dotrze na pl. Piłsudskiego. Także dziś Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie m.in. ulicami Łomży i Ostrołęki.
Dzień Świętości Życia to również okazja do modlitwy zaangażowanych w obronę życia modlitwę przy "oknach życia". 25 marca zostaną otwarte kolejne dwa – w Świdnicy i Kłodzku. W kościołach nastąpi uroczyste złożenie przyrzeczeń duchowej adopcji. W Polsce inicjatywa ta rozwinęła się w 1987 r. w kościele pw. Ducha Świętego w Warszawie przy ul. Długiej. U ojców paulinów duchową adopcję będzie można rozpocząć podczas Mszy św. o godz. 17.00.
„Kościół, w trosce o dobro człowieka, zawsze będzie bronić życia człowieka oraz jego godności w każdym stadium rozwoju i trwania; w imię dobra kolejnych pokoleń zawsze będzie się sprzeciwiał jakimkolwiek formom obrazy ludzkiej godności oraz niesprawiedliwym prawom ograniczającym wolność małżonków w podejmowaniu decyzji dotyczących przekazywania życia. Zadanie to jest także obowiązkiem każdego z nas. Chodzi o zwiastowanie i obronę Ewangelii Życia” – napisał w liście do diecezjan biskup opolski Andrzej Czaja. Z kolei metropolita katowicki abp Damian Zimoń w kontekście Dnia Świętości Życia nawiązał do wyroków skazujących redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”. „Tym wszystkim, którzy uznają słowa ks. Marka Gancarczyka za przesadzone, polecam fragment z papieskiej encykliki „Ewangelia życia” (...) Ks. Marek Gancarczyk ma tę odwagę i nazwał rzeczy po imieniu, za co został w Polsce skazany prawomocnym wyrokiem” – napisał abp Zimoń.
W wielu miejscach Dzień Świętości Życia jest obchodzony razem z poprzedzającym go Narodowym Dniem Życia. Stąd np. w Zielonej Górze organizowany jest trwający kilka dni Festiwal Życia. W Słupsku (diec. koszalińsko-kołobrzeska) odbędzie się dziś m.in. konferencja dotycząca promocji życia i rodziny: „Dziadki – dziatkom – promocja więzi międzypokoleniowej” połączona z promocją dokumentu Episkopatu: „Służyć prawdzie o małżeństwie i rodzinie”.
Episkopat Polski w 1998 r. podjął uchwałę, że w Polsce Dzień Świętości Życia będzie obchodzony 25 marca. Była to odpowiedź na słowa Jana Pawła II z encykliki „Evangelium Vitae”, aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. „Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji. Należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja, nie należy jednak pomijać innych momentów i aspektów życia, które trzeba każdorazowo starannie rozważyć w kontekście zmieniającej się sytuacji historycznej" – pisał Jan Paweł II
Źródło: KAI