42 proc. Rosjan wierzy, choć aż 71 proc. określa się jako prawosławni

2008-03-13 00:00:00

Bardzo zróżnicowane dane o religijności Rosjan przyniosło badanie na ten temat, przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego br. przez moskiewski Ośrodek Analityczny Jurija Lewady. Wynika z nich m.in., że 71 proc. Rosjan wyznaje prawosławie. Jednocześnie 42 proc. badanych uważa się za wierzących, a co piąty mieszkaniec tego kraju stwierdził, że jest całkowicie „niereligijny”. 34 proc. nigdy się nie modli.

Według ankiety, stopień religijności w niewielkim tylko stopniu wiąże się z sytuacją materialną, poziomem wykształcenia i położeniem społecznym człowieka. Większą religijność stwierdza się zarówno wśród najuboższych, jak i wśród osób o najwyższym statusie społecznym, choć z drugiej strony osoby z wyższym wykształceniem częściej od innych mają trudności z udzieleniem odpowiedzi na te pytania.

Badania wykazały, że religijność kobiet rosyjskich jest wyższa niż mężczyzn: 51 proc. w stosunku do 30 proc. Stopień życia religijnego wzrasta też z wiekiem, np. w przedziale wiekowym 18-24 lat wskaźnik ten wynosi 29 proc., między 25 a 39 rokiem życia – 38 proc., 40-54 – 44 proc. oraz 55 lat i więcej – 49 proc. Wyższą religijnością wykazują się emeryci, pracownicy umysłowi bez wykształcenia specjalistycznego i kadra kierownicza. Poniżej średniej są robotnicy, znacznie mniej wierząca jest młodzież, a najmniej religijni są pracownicy struktur siłowych (wojsko, milicja, służba bezpieczeństwa).

Wśród 1600 osób, których objęło badanie, 71 proc. oznajmiło, że są prawosławnymi, 5 proc. przyznało się do islamu i 1 proc. – do katolicyzmu. 5 proc. ankietowanych oświadczyło, że są ateistami, a 15 proc, że nie wyznają żadnej religii. Połowa z tych, którzy uważają się za wierzących, stwierdziła, że religia zmusza ich do zastanowienia się nad sensem życia, tematem duszy i wieczności a nieco mniej – 40 proc. - stwierdziło, że religia pomaga w byciu tolerancyjnymi wobec ludzi i ich braków. 1/3 badanych uważa, że religia jest po prostu niezbędna im jako ludziom wierzącym.

Z drugiej strony 34 proc. pytanych przyznało, że nigdy się nie modlą, 7 proc. robi to kilka razy dziennie, 9 proc – raz w ciągu dnia a 7 proc - kilka razy w tygodniu.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.