446 lat Uniwersytetu Wileńskiego. Nasz Patron był jego pierwszym rektorem

2025-04-02 00:00:00
446 lat Uniwersytetu Wileńskiego. Nasz Patron był jego pierwszym rektorem

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.

 

Liczące sobie ponad cztery wieki artefakty po raz ostatni były wystawiane w 1936 roku, po czym zaginęły. Dopiero w 2024 roku zostały odnalezione i odrestaurowane. Okazało się, że przechowywane w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki peleryna oraz biret w Litewskim Muzeum Narodowym należały do pierwszego rektora wileńskiej uczelni wyższej.

 

Odnalezione symbole władzy rektora noszą wielką wartość historyczną, niestety, nadal nie są znane losy i miejsce przechowywania należącej do ks. Piotra Skargi togi rektorskiej z początków uczelni.

Dodatkowym walorem odnalezionych pamiątek uczelnianych jest fakt, że przypominają one o czasach, gdy wileńska uczelnia była niezwykle ważnym ogniwem w ogólnym systemie kultury i oświaty Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Za datę założenia Uniwersytetu Wileńskiego uznaje się dzień 1 kwietnia 1579 roku, kiedy król Stefan Batory wydał akt erekcyjny i akt fundacyjny uniwersytetu. Na podstawie tych dwóch aktów 30 kwietnia 1579 roku kolegium zostało przekształcone w Akademię Wileńską. Ważną datą dla uczelni wileńskiej był także dzień 30 października 1579 roku, kiedy to papież Grzegorz XIII wydał bullę potwierdzającą akt erekcyjny. Przez długi czas uczelnia ta była jedynym ośrodkiem szkolnictwa wyższego na Litwie.

 

piotrskarga.pl

 

Na zdjęciu: Dzieło ks. Piotra Skargi pt. „Pro Sacratissima Evcharistia contra haeresim Zuinglianam” na wystawie w Uniwersytecie Wileńskim

Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.
O tym nie usłyszą Państwo w mediach głównego nurtu! Zapraszamy na serię spotkań, podczas których odsłaniamy kulisy i mechanizmy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z tzw. misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. Kreatorzy planu zaczynają od największych platform społecznościowych w internecie, ale możemy być pewni, że na tym nie skończą...