446 lat Uniwersytetu Wileńskiego. Nasz Patron był jego pierwszym rektorem

2025-04-02 00:00:00
446 lat Uniwersytetu Wileńskiego. Nasz Patron był jego pierwszym rektorem

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.

 

Liczące sobie ponad cztery wieki artefakty po raz ostatni były wystawiane w 1936 roku, po czym zaginęły. Dopiero w 2024 roku zostały odnalezione i odrestaurowane. Okazało się, że przechowywane w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki peleryna oraz biret w Litewskim Muzeum Narodowym należały do pierwszego rektora wileńskiej uczelni wyższej.

 

Odnalezione symbole władzy rektora noszą wielką wartość historyczną, niestety, nadal nie są znane losy i miejsce przechowywania należącej do ks. Piotra Skargi togi rektorskiej z początków uczelni.

Dodatkowym walorem odnalezionych pamiątek uczelnianych jest fakt, że przypominają one o czasach, gdy wileńska uczelnia była niezwykle ważnym ogniwem w ogólnym systemie kultury i oświaty Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Za datę założenia Uniwersytetu Wileńskiego uznaje się dzień 1 kwietnia 1579 roku, kiedy król Stefan Batory wydał akt erekcyjny i akt fundacyjny uniwersytetu. Na podstawie tych dwóch aktów 30 kwietnia 1579 roku kolegium zostało przekształcone w Akademię Wileńską. Ważną datą dla uczelni wileńskiej był także dzień 30 października 1579 roku, kiedy to papież Grzegorz XIII wydał bullę potwierdzającą akt erekcyjny. Przez długi czas uczelnia ta była jedynym ośrodkiem szkolnictwa wyższego na Litwie.

 

piotrskarga.pl

 

Na zdjęciu: Dzieło ks. Piotra Skargi pt. „Pro Sacratissima Evcharistia contra haeresim Zuinglianam” na wystawie w Uniwersytecie Wileńskim

W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.