446 lat Uniwersytetu Wileńskiego. Nasz Patron był jego pierwszym rektorem

2025-04-02 00:00:00
446 lat Uniwersytetu Wileńskiego. Nasz Patron był jego pierwszym rektorem

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.

 

Liczące sobie ponad cztery wieki artefakty po raz ostatni były wystawiane w 1936 roku, po czym zaginęły. Dopiero w 2024 roku zostały odnalezione i odrestaurowane. Okazało się, że przechowywane w Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki peleryna oraz biret w Litewskim Muzeum Narodowym należały do pierwszego rektora wileńskiej uczelni wyższej.

 

Odnalezione symbole władzy rektora noszą wielką wartość historyczną, niestety, nadal nie są znane losy i miejsce przechowywania należącej do ks. Piotra Skargi togi rektorskiej z początków uczelni.

Dodatkowym walorem odnalezionych pamiątek uczelnianych jest fakt, że przypominają one o czasach, gdy wileńska uczelnia była niezwykle ważnym ogniwem w ogólnym systemie kultury i oświaty Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

 

Za datę założenia Uniwersytetu Wileńskiego uznaje się dzień 1 kwietnia 1579 roku, kiedy król Stefan Batory wydał akt erekcyjny i akt fundacyjny uniwersytetu. Na podstawie tych dwóch aktów 30 kwietnia 1579 roku kolegium zostało przekształcone w Akademię Wileńską. Ważną datą dla uczelni wileńskiej był także dzień 30 października 1579 roku, kiedy to papież Grzegorz XIII wydał bullę potwierdzającą akt erekcyjny. Przez długi czas uczelnia ta była jedynym ośrodkiem szkolnictwa wyższego na Litwie.

 

piotrskarga.pl

 

Na zdjęciu: Dzieło ks. Piotra Skargi pt. „Pro Sacratissima Evcharistia contra haeresim Zuinglianam” na wystawie w Uniwersytecie Wileńskim

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.