60. rocznica śmierci Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda

2008-10-22 00:00:00
60. rocznica śmierci Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda

22 października przypada 60. rocznica śmierci kard. Augusta Hlonda – Prymasa Polski. Po 1945 r., gdy komunistyczne władze zerwały konkordat i stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, był on zarówno formalnym, jak i rzeczywistym legatem papieskim w naszym kraju.

Kard. August Hlond urodził się 5 lipca 1881 roku w Brzęczkowicach k. Mysłowic na Śląsku w rodzinie dróżnika kolejowego. W wieku 15 lat wstąpił do zgromadzenia Księży salezjanów we Włoszech, a w 1904 roku przyjął święcenia kapłańskie w Krakowie. Pracował potem w Krakowie, Przemyślu i Wiedniu. W 1918 r. poznał mons. Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. W rok później został przełożonym (inspektorem) salezjanów w Niemczech, Austrii i na Węgrzech.

W 1922 roku został administratorem apostolskim polskiej części Śląska, a trzy lata później pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji katowickiej.

Po śmierci w 1926 roku kard. Edmunda Dalbora papież Pius XI mianował go arcybiskupem gnieźnieńskim i poznańskim oraz Prymasem Polski, zaś w roku następnym – kardynałem. W 1932 roku kard. Hlond założył Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, któremu powierzył opiekę duszpasterską nad polskimi emigrantami.

Był członkiem rzymskich kongregacji: Kościoła Wschodniego, Soboru, Rytów oraz Seminariów i Uniwersytetów. Po śmierci Piusa XI uchodził za jednego z kandydatów do objęcia Stolicy Piotrowej, a po wyborze Piusa XII przewidywano, że kard. Hlond zostanie jego sekretarzem stanu.

Na początku II wojny światowej Prymas Hlond opuścił Polskę i udał się do Rzymu, a następnie do Francji. Nie przyjął proponowanego mu stanowiska pierwszego premiera polskiego rządu na emigracji. Prowadził natomiast szeroką działalność propagandową na rzecz Polski. W 1944 roku we Francji został aresztowany przez gestapo i internowany przez rok. Kilka miesięcy nakłaniano go do kolaboracji. 1 kwietnia 1945 r. w Wiedenbrueck k. Paderborn został oswobodzony przez żołnierzy amerykańskich.

Po odzyskaniu wolności udał się do Rzymu, gdzie od Piusa XII otrzymał nadzwyczajne pełnomocnictwa. Na ich mocy w sierpniu 1945 r. ustanowił organizację kościelną na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Gdy 12 września 1945 r. władze komunistyczne zerwały konkordat i de facto stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, prymas stał się zarówno formalnym, jak i rzeczywistym legatem papieskim w naszym kraju. Odmawiał jakiejkolwiek współpracy z władzami komunistycznymi.

W 1946 r. Papież zniósł unię archidiecezji gnieźnieńskiej z poznańską i tę pierwszą połączył z archidiecezją warszawską. Kard. Hlond został wówczas arcybiskupem obu tych diecezji. W tym samym roku - jako prymas Polski - poświęcił na Jasnej Górze naród polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

Zmarł 22 października 1948 roku w Warszawie. Jego ciało złożono w gruzach katedry warszawskiej, a w 1957 r. przeniesiono do Kaplicy Prymasów. Serce kard. Hlonda spoczywa w kaplicy pod wieżami katedry gnieźnieńskiej.

W 1992 roku obecny Prymas, kard. Józef Glemp rozpoczął proces beatyfikacyjny kard. Hlonda.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.