75% Europejczyków uważa się za ”wierzących?
2008-09-19 00:00:00
Podczas odbywającej się 17 września w Brukseli konferencji poświęconej tematowi „Jak religijna jest Europa? Konsekwencje dla polityki, Kościołów i społeczeństwa” Fundacja Bertelsmanna ogłosiła najnowsze wyniki swojego monitoringu religijnego. Z badań przeprowadzonych przez fundację w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Austrii wynika, że 75% Europejczyków określa siebie jako „wierzących”. Ankieta wykazała, że najbardziej religijne w Europie są Polska i Włochy, najmniej zaś Francja.
Monitoring religijny Fundacji Bertelsmanna jest jej nowym projektem międzyreligijnym i interdyscyplinarnym, obejmującym ponad 100 zagadnień. W ramach tego projektu przebadano dotychczas przeszło 21 tys. osób w 20 krajach na całym świecie. Przedmiotem badań jest sześć głównych wymiarów religii i wiary, np. przekonania, doświadczenia dnia codziennego, praktyki publiczne i prywatne oraz zastosowanie prawd wiary w życiu codziennym. Na podstawie odpowiedzi autorzy ankiety grupują respondentów do trzech kategorii: głęboko wierzących, wierzących i niewierzących.
W Brukseli pracownicy Fundacji Bertelsmanna przedstawili wyniki swoich badań w Europie. Sondaż wykazał dużą tolerancję Europejczyków wobec innych religii. 9 na 10 mieszkańców Starego Świata uważa, że każda religia niesie w sobie zalążki prawdy. Ponad połowa respondentów uczęszcza mniej lub bardziej regularnie do kościoła, a 61% modli się prywatnie.
Wyniki ankiety wykazały istnienie dużych rozbieżności w religijności krajów katolickich i protestanckich. Podczas gdy co trzeci katolik według kryteriów monitoringu zalicza się do grupy „głęboko wierzących”, wśród protestantów jedynie co piąty.
Pastor Dieter Heidtmann z Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) na początku prezentacji wyników sondażu przestrzegł przed przecenianiem tych danych. Zdaniem duchownego, monitoring wskazuje na poziom ogólnej religijności w Europie. We wszystkich krajach europejskich ludzie odchodzą bowiem od kościelnych instytucji i znajdują coraz bardziej indywidualne formy wiary.
W komentarzu do wyników sondażu prymas Węgier kard. Peter Erdö, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), ostrzegł przed nowymi formami wrogości wobec Kościołów w Europie. Zdaniem hierarchy, wraz z zacieśnianiem się europejskiej integracji przywódcy państw zachodnich zachęcają liberalne rządy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej do prowadzenia coraz bardziej antykościelnej polityki.
Źródło: KAI
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.