75% Europejczyków uważa się za ”wierzących?

2008-09-19 00:00:00

Podczas odbywającej się 17 września w Brukseli konferencji poświęconej tematowi „Jak religijna jest Europa? Konsekwencje dla polityki, Kościołów i społeczeństwa” Fundacja Bertelsmanna ogłosiła najnowsze wyniki swojego monitoringu religijnego. Z badań przeprowadzonych przez fundację w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Austrii wynika, że 75% Europejczyków określa siebie jako „wierzących”. Ankieta wykazała, że najbardziej religijne w Europie są Polska i Włochy, najmniej zaś Francja.

Monitoring religijny Fundacji Bertelsmanna jest jej nowym projektem międzyreligijnym i interdyscyplinarnym, obejmującym ponad 100 zagadnień. W ramach tego projektu przebadano dotychczas przeszło 21 tys. osób w 20 krajach na całym świecie. Przedmiotem badań jest sześć głównych wymiarów religii i wiary, np. przekonania, doświadczenia dnia codziennego, praktyki publiczne i prywatne oraz zastosowanie prawd wiary w życiu codziennym. Na podstawie odpowiedzi autorzy ankiety grupują respondentów do trzech kategorii: głęboko wierzących, wierzących i niewierzących.

W Brukseli pracownicy Fundacji Bertelsmanna przedstawili wyniki swoich badań w Europie. Sondaż wykazał dużą tolerancję Europejczyków wobec innych religii. 9 na 10 mieszkańców Starego Świata uważa, że każda religia niesie w sobie zalążki prawdy. Ponad połowa respondentów uczęszcza mniej lub bardziej regularnie do kościoła, a 61% modli się prywatnie.

Wyniki ankiety wykazały istnienie dużych rozbieżności w religijności krajów katolickich i protestanckich. Podczas gdy co trzeci katolik według kryteriów monitoringu zalicza się do grupy „głęboko wierzących”, wśród protestantów jedynie co piąty.

Pastor Dieter Heidtmann z Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) na początku prezentacji wyników sondażu przestrzegł przed przecenianiem tych danych. Zdaniem duchownego, monitoring wskazuje na poziom ogólnej religijności w Europie. We wszystkich krajach europejskich ludzie odchodzą bowiem od kościelnych instytucji i znajdują coraz bardziej indywidualne formy wiary.

W komentarzu do wyników sondażu prymas Węgier kard. Peter Erdö, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), ostrzegł przed nowymi formami wrogości wobec Kościołów w Europie. Zdaniem hierarchy, wraz z zacieśnianiem się europejskiej integracji przywódcy państw zachodnich zachęcają liberalne rządy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej do prowadzenia coraz bardziej antykościelnej polityki.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.