75% Europejczyków uważa się za ”wierzących?
2008-09-19 00:00:00
Podczas odbywającej się 17 września w Brukseli konferencji poświęconej tematowi „Jak religijna jest Europa? Konsekwencje dla polityki, Kościołów i społeczeństwa” Fundacja Bertelsmanna ogłosiła najnowsze wyniki swojego monitoringu religijnego. Z badań przeprowadzonych przez fundację w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Polsce i Austrii wynika, że 75% Europejczyków określa siebie jako „wierzących”. Ankieta wykazała, że najbardziej religijne w Europie są Polska i Włochy, najmniej zaś Francja.
Monitoring religijny Fundacji Bertelsmanna jest jej nowym projektem międzyreligijnym i interdyscyplinarnym, obejmującym ponad 100 zagadnień. W ramach tego projektu przebadano dotychczas przeszło 21 tys. osób w 20 krajach na całym świecie. Przedmiotem badań jest sześć głównych wymiarów religii i wiary, np. przekonania, doświadczenia dnia codziennego, praktyki publiczne i prywatne oraz zastosowanie prawd wiary w życiu codziennym. Na podstawie odpowiedzi autorzy ankiety grupują respondentów do trzech kategorii: głęboko wierzących, wierzących i niewierzących.
W Brukseli pracownicy Fundacji Bertelsmanna przedstawili wyniki swoich badań w Europie. Sondaż wykazał dużą tolerancję Europejczyków wobec innych religii. 9 na 10 mieszkańców Starego Świata uważa, że każda religia niesie w sobie zalążki prawdy. Ponad połowa respondentów uczęszcza mniej lub bardziej regularnie do kościoła, a 61% modli się prywatnie.
Wyniki ankiety wykazały istnienie dużych rozbieżności w religijności krajów katolickich i protestanckich. Podczas gdy co trzeci katolik według kryteriów monitoringu zalicza się do grupy „głęboko wierzących”, wśród protestantów jedynie co piąty.
Pastor Dieter Heidtmann z Konferencji Kościołów Europejskich (CEC) na początku prezentacji wyników sondażu przestrzegł przed przecenianiem tych danych. Zdaniem duchownego, monitoring wskazuje na poziom ogólnej religijności w Europie. We wszystkich krajach europejskich ludzie odchodzą bowiem od kościelnych instytucji i znajdują coraz bardziej indywidualne formy wiary.
W komentarzu do wyników sondażu prymas Węgier kard. Peter Erdö, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), ostrzegł przed nowymi formami wrogości wobec Kościołów w Europie. Zdaniem hierarchy, wraz z zacieśnianiem się europejskiej integracji przywódcy państw zachodnich zachęcają liberalne rządy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej do prowadzenia coraz bardziej antykościelnej polityki.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.