Abp Chaput: relacja z Bogiem nie może opierać się wyłącznie na uczuciach
2011-08-18 00:00:00

Amerykański hierarcha, abp Charles J. Chaput podczas spotkania z młodzieżą w Madrycie przypomniał, że „prawdziwa relacja z Chrystusem nie może opierać się wyłącznie na emocjach”.
- Ostatecznie, nie chodzi o to, co odczuwasz, by stwierdzić, jak głębokie i prawdziwe jest twoje spotkanie z Jezusem – mówił hierarcha. - Ta relacja określana jest przez to, jak bardzo upodabniasz się do Niego i jak bardzo pragniesz przybliżyć Go innym, głosząc Ewangelię, służąc ubogim i potrzebującym, broniąc nienarodzonych dzieci, tworząc kulturę, która sprzyja wzrostowi chrześcijańskich rodzin – przekonywał hierarcha.
Arcybiskup przemawiając do anglojęzycznej młodzieży zgromadzonej 17 sierpnia podczas wieczoru Noche de Alegria w Madryckiej Arenie podkreślił, że jeśli chcą poznać, jak potężna jest przemieniająca moc Jezusa, jak bardzo On jest w stanie odmienić ich życie, nie powinni się koncentrować wyłącznie na tym, co w danej chwili odczuwają. Czasami może być tak, że będzie się odczuwać ogromne pozytywne emocje, jednak innym razem mogą one być dużo słabsze. Mimo to – jak zaznaczył duchowny – zawsze powinniśmy kochać Pana Jezusa głęboko.
Arcybiskup wskazał na przykłady św. Teresy z Avila i bł. Teresy z Kalkuty. - Św. Teresa z Avila doświadczała trzydzieści nieprzerwanych lat surowego i frustrującego życia modlitewnego – mówił. - Niemniej jednak, była wierna Jezusowi i głęboko oddana reformie zakonu karmelitańskiego – stwierdził amerykański hierarcha.
Dodawał, że podobnie było w przypadku błogosławionej Teresy z Kalkuty. Jak się można było przekonać po jej śmierci, Matka Teresa miała za sobą długi okres całkowitego braku duchowej pociechy, który był bardzo bolesny dla niej. - A jednak stworzyła jedną z najbardziej imponujących kongregacji katolickich, która służy najuboższym – konkludował arcybiskup.
Duchowny amerykański niejako studził emocje młodych. Mówił, że powinni się koncentrować na prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii. Powinni Go gorąco adorować. To jest – jego zdaniem – prawdziwy cel spotkania młodzieży z całego świata.
Przypomniał fragment Ewangelii wg św. Łukasza, opisujący podróż dwóch uczniów do Emaus, tuż po śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa. Wyjaśnił, że uczniowie, którym ukazał się Pan, rozpoznali Go, doświadczając ogromnej radości, która jednak nie sparaliżowała ich. Wręcz przeciwnie, zapragnęli działać dla Niego, chcieli nieść Dobrą Nowinę innym. Do tego samego kapłan zachęcił młodych zgromadzonych w Madrycie.
Źródło: CNA, AS.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.