Abp Chaput: relacja z Bogiem nie może opierać się wyłącznie na uczuciach

2011-08-18 00:00:00
Abp Chaput: relacja z Bogiem nie może opierać się wyłącznie na uczuciach

Amerykański hierarcha, abp Charles J. Chaput podczas spotkania z młodzieżą w Madrycie przypomniał, że „prawdziwa relacja z Chrystusem nie może opierać się wyłącznie na emocjach”.


- Ostatecznie, nie chodzi o to, co odczuwasz, by stwierdzić, jak głębokie i prawdziwe jest twoje spotkanie z Jezusem
– mówił hierarcha. - Ta relacja określana jest przez to, jak bardzo upodabniasz się do Niego i jak bardzo pragniesz przybliżyć Go innym, głosząc Ewangelię, służąc ubogim i potrzebującym, broniąc nienarodzonych dzieci, tworząc kulturę, która sprzyja wzrostowi chrześcijańskich rodzin – przekonywał hierarcha.

Arcybiskup przemawiając do anglojęzycznej młodzieży zgromadzonej 17 sierpnia podczas wieczoru Noche de Alegria w Madryckiej Arenie podkreślił, że jeśli chcą poznać, jak potężna jest przemieniająca moc Jezusa, jak bardzo On jest w stanie odmienić ich życie, nie powinni się koncentrować wyłącznie na tym, co w danej chwili odczuwają. Czasami może być tak, że będzie się odczuwać ogromne pozytywne emocje, jednak innym razem mogą one być dużo słabsze. Mimo to – jak zaznaczył duchowny – zawsze powinniśmy kochać Pana Jezusa głęboko.

Arcybiskup wskazał na przykłady św. Teresy z Avila i bł. Teresy z Kalkuty. - Św. Teresa z Avila doświadczała trzydzieści nieprzerwanych lat surowego i frustrującego życia modlitewnego – mówił. - Niemniej jednak, była wierna Jezusowi i głęboko oddana reformie zakonu karmelitańskiego – stwierdził amerykański hierarcha.

Dodawał, że podobnie było w przypadku błogosławionej Teresy z Kalkuty. Jak się można było przekonać po jej śmierci, Matka Teresa miała za sobą długi okres całkowitego braku duchowej pociechy, który był bardzo bolesny dla niej. - A jednak stworzyła jedną z najbardziej imponujących kongregacji katolickich, która służy najuboższym – konkludował arcybiskup.

Duchowny amerykański niejako studził emocje młodych. Mówił, że powinni się koncentrować na prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii. Powinni Go gorąco adorować. To jest – jego zdaniem – prawdziwy cel spotkania młodzieży z całego świata.

Przypomniał fragment Ewangelii wg św. Łukasza, opisujący podróż dwóch uczniów do Emaus, tuż po śmierci i Zmartwychwstaniu Chrystusa. Wyjaśnił, że uczniowie, którym ukazał się Pan, rozpoznali Go, doświadczając ogromnej radości, która jednak nie sparaliżowała ich. Wręcz przeciwnie, zapragnęli działać dla Niego, chcieli nieść Dobrą Nowinę innym. Do tego samego kapłan zachęcił młodych zgromadzonych w Madrycie.

Źródło: CNA, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.