Abp Chaput uznał Obamę za najbardziej proaborcyjnego kandydata na prezydenta
2008-10-22 00:00:00
Metropolita Denver abp Charles Chaput OFMCap uznał, że Barack Obama jest najbardziej proaborcyjnym kandydatem na prezydenta USA od 35 lat. Hierarcha stwierdził także, że katolicy popierający kandydata amerykańskiej Partii Demokratycznej, jak i samo to ugrupowanie, robią krzywdę Kościołowi.
Słowa metropolity, który niejednokrotnie już potępiał postawę katolików amerykańskich sprzyjających Obamie, mimo jego proaborcyjnego stanowiska, są jednymi z najostrzejszych w przedwyborczej debacie o aborcji i politycznej odpowiedzialności katolików. Kwestie te mają kluczowe znaczenie, gdyż głosy elektoratu katolickiego mogą być decydujące w rozstrzygnięciu listopadowych wyborów – przypomina agencja Associated Press.
Podczas piątkowego spotkania z jedną z katolickich organizacji kobiet abp Chaput nazwał Obamę "najbardziej zaangażowanym na rzecz aborcji prezydenckim kandydatem głównej partii od czasu sądowej decyzji z 1973 roku w sprawie Roe przeciw Wade". Postanowienie Sądu Najwyższego dało wtedy początek prawodawstwu, legalizującemu zabijanie dzieci nienarodzonych w USA.
Abp Chaput skrytykował postawę katolików popierających Obamę. – Sugerowanie – jak robią to niektórzy katolicy – że senator Obama jest w rzeczywistości kandydatem broniącym życia, wymaga szczególnego rodzaju samohipnozy, albo moralnego pomieszania, lub czegoś gorszego – powiedział hierarcha.
W szczególności przedmiotem jego krytyki stał się prof. Douglas W. Kmiec, były wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Ameryki, dawny doradca w administracji prezydenta Ronalda Reagana.
Prof. Kmiec napisał niedawno książkę, w której argumentuje, że sen. Obama ma wiele wspólnego z nauczaniem Kościoła katolickiego na tematy społeczne i socjalne oraz spraw związanych z popieraniem polityki pokoju na świecie.
Chwaląc dawne zasługi uczonego, abp Chaput zauważył, że prof. Kmiec angażując się obecnie na rzecz Obamy, "wyrządza krzywdę Kościołowi, wprowadza w błąd, co do naturalnych priorytetów w nauce społecznej Kościoła, podkopuje osiągnięcia obrońców życia, dostarcza także pretekstu dla niektórych katolików, by przestać interesować się kwestią aborcji i nie walczyć już w obrębie swoich partii i przy urnie w obronie nienarodzonych".
Metropolita, zaznaczył, że są to jego prywatne poglądy. Amerykański Urząd Skarbowy (IRS) zabrania bowiem duchownym, jako duszpasterzom, popierania lub krytykowania prezydenckich kandydatów.
Zdaniem metropolity Denver, katolicy popierający Obamę chcą ustawić problem aborcji w innym kontekście, "degradując go i umieszczając na przeciwwadze wobec zła aborcji inne ważne, ale mniej zasadnicze kwestie społeczne".
Abp Chaput jest autorem niedawno wydanej książki "Oddajcie Cezarowi, co cesarskie: służąc narodowi życiem zgodnym z przekonaniami katolickimi w polityce". Napisał w niej, że nie będzie udzielał Komunii św. osobom publicznym z jego diecezji, które otwarcie sprzeciwiają się nauczaniu Kościoła katolickiego.
W sierpniu br. arcybiskup wezwał kandydata demokratów na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena, by polityk powstrzymał się od przyjmowania Komunii św., gdyż popiera aborcję.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.