Abp Cheenath: w Indiach trwa kampania nienawiści przeciwko chrześcijanom

2009-11-05 00:00:00
Abp Cheenath: w Indiach trwa kampania nienawiści przeciwko chrześcijanom

W Indiach trwa kampania nienawiści mająca przekonać najuboższych, że chrześcijanie są zagrożeniem dla społeczeństwa i państwa – mówił abp Raphael Cheenath w siedzibie sekretariatu Episkopatu Polski. Indyjski ordynariusz archidiecezji Cuttack-Bhubaneswar uczestniczył w konferencji prasowej przed Dniem Solidarności z Kościołem prześladowanym, który po raz pierwszy będzie obchodzony w Polsce w niedzielę, 8 listopada.

Decyzję o ustanowieniu Dnia Solidarności z Kościołem prześladowanym podjęli biskupi na plenarnym zebraniu w listopadzie ub.r. Organizatorem jest stowarzyszenie „Kirche in Not” – Pomoc Kościołowi w Potrzebie – założona w 1947 r. w Niemczech międzynarodowa dziś organizacja pomagająca cierpiącym i prześladowanym katolikom na różnych kontynentach.

Wszyscy, którym leży na sercu dobro Kościoła, nie mogą tego dnia pozostać obojętni na to, że wielu chrześcijan na świecie oddaje swoje życie za wiarę – powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie”.

Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik odczytał treść apelu Prezydium KEP o solidarność z chrześcijanami prześladowanymi na całym świecie. W apelu biskupi przypominają: „Jako Kościół, który w minionych wiekach często doświadczał prześladowań mamy szczególny obowiązek okazania solidarności tym, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swej wiary”. – Problem prześladowania chrześcijan jest tak ważny, a jednocześnie tak mało dyskutowany, że przyjęcie tego apelu odbyło się bez dyskusji – podkreślił bp Budzik.

Abp Cheenath nazywany jest rzecznikiem indyjskich biednych i odrzuconych i orędownikiem chrześcijan prześladowanych przez ekstremistów religijnych, próbujących wymóc na nich konwersję na hinduizm. Tylko w stanie Orisa hinduiści zamordowali w minionym roku ponad 100 chrześcijan, dopuszczając się na nich ataków szczególnego okrucieństwa i bestialstwa. Chrześcijanie, wyłącznie z powodu swej wiary, byli żywcem podpalani, dopuszczano się na nich zbiorowych gwałtów, rąbano siekierami, kamienowano. Ofiarami prześladowań padali i wciąż padają nie tylko katolicy, lecz także członkowie innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Abp Cheenath przypomniał o dwóch największych w ostatnich latach atakach na chrześcijan w stanie Orissa. Pierwszy miał miejsce z 24 na 25 grudnia 2007 r. Przez sześć dni zbrojne bojówki radykałów z maoistowskiej partii komunistycznej nie pozwalały chrześcijanom na świętowanie Bożego Narodzenia. Niszczono głównie bożonarodzeniowe dekoracje wywieszane na ulicach.

Drugi atak był już dokładnie przygotowany, rozpoczął się 23 sierpnia 2008 r. i z mniejszym lub większym nasileniem trwał 9 miesięcy. Bezpośrednim pretekstem było zabójstwo prominentnego lokalnego lidera wspólnoty hinduistycznej, o co oskarżono chrześcijan. Rozpoczęły się prześladowania - z dystryktu Kandhamal w stanie Orissa wysiedlono ok. 50 tys. ludzi, splądrowano ok. 5 tys. domów, zniszczono ok. 30 budynków użyteczności publicznej, w tym szkół i schronisk. Zginęło ok. 100 osób, w tym 75 zidentyfikowanych z imienia i nazwiska.

Hinduski hierarcha przypomniał też, że 82 proc. populacji Indii to wyznawcy hinduizmu, z czego 10-15 proc. to przedstawiciele radykalnych ugrupowań religijnych odpowiedzialnych za nawoływanie do prześladowania chrześcijan. Pojedyncze ataki zdarzały się już od 1999 r., gdy spalono żywcem australijskiego misjonarza świeckiego. Hinduiści generalnie postrzegają chrześcijan pozytywnie, ale przez ostatnie dwie dekady trwa propagandowa "kampania nienawiści". – Ma ona na celu przekonanie najuboższych warstw społeczeństwa, że chrześcijanie stanowią zagrożenie dla społeczeństwa, a nawet, że rozprzestrzeniają się tak szybko, iż niedługo przejmą kontrolę nad państwem – mówił abp Cheenath.

Wielu ludzi boi się mówić głośno o tym, że nie popiera tych ataków. Często są jednak do nich zmuszani, grozi im się, że w przeciwnym razie także oni będą prześladowani – dodał arcybiskup.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
Cookies

Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookies do poprawnego funkcjonowania zawartych w nim treści oraz do innych celów, takich jak dopasowywanie i wyświetlanie reklam spersonalizowanych.

Możesz wybrać, które kategorie plików będą używane - w ustawieniach.