Abp Denver: kultura proaborcyjna wynikiem zaniedbań katolików

2009-03-04 00:00:00
Abp Denver: kultura proaborcyjna wynikiem zaniedbań katolików

Nie wystarczająco wielu amerykańskich biskupów krytykuje proaborcyjną kulturę społeczeństwa – zauważył w wywiadzie dla LifeSiteNews arcybiskup Denver, Charles Chaput OFMCap.

Hierarcha, który w ubiegłym tygodniu uczestniczył w konferencji w Toronto dla przedstawicieli środowisk świata finansów, powiedział w rozmowie z dziennikarzem amerykańsko-kanadyjskiego portalu, że do poważnych problemów w Kościele w USA oraz braku zrozumienia "horroru aborcji" przyczyniła się w ciągu ostatnich 40 lat słaba katechizacja wśród katolików.

Zdaniem arcybiskupa w kwestii aborcji zawiedli katolicy i ich liderzy. Zapytany, co można byłoby zrobić, by lepiej rozumieć, jakie konsekwencje wypływają z wiary wobec kwestii aborcji, abp Chaput nie ukrywał swego pesymizmu. – Niewiele można zrobić, bo wydaje się, że tak mało udało się dotąd dokonać – stwierdził abp Chaput.

Zdaniem hierarchy na taki stan rzeczy wpłynęły długoletnie zaniedbania ze strony przywódców Kościoła w USA. – Nie wiem, czy to, dlatego, że nie interesowaliśmy się tym przez tak długi czas i nie staraliśmy się temu wcześniej przeciwstawiać, ale zdaje się, że ta postawa akceptacji dla bycia jednocześnie zwolennikiem aborcji i katolikiem głęboko zakorzeniała się w życiu ludzi – dodał.

Metropolita zauważył również, że "zły owoc" przyniosła katecheza zarówno w wykonaniu ludzi świeckich jak i duchowieństwa.

Abp Chaput OFMCap jeszcze przed wyborami uznał, że Barack Obama jest najbardziej proaborcyjnym kandydatem na prezydenta USA od 35 lat. Hierarcha stwierdził także, że katolicy popierający kandydata amerykańskiej Partii Demokratycznej, jak i samo to ugrupowanie, robią krzywdę Kościołowi. Był to jeden z najostrzejszych głosów hierarchy amerykańskiego Kościoła w przedwyborczej debacie o aborcji i politycznej odpowiedzialności katolików.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.