Abp Fisichella o męczeńskim czasie dla Kościoła

2008-09-01 00:00:00
Abp Fisichella o męczeńskim czasie dla Kościoła

Dla Kościoła wciąż trwa czas męczenników – uważa prezes Papieskiej Akademii Życia, abp Rino Fisichella. Nawiązując do pogromów katolików w indyjskim stanie Orisa, hierarcha zauważył, że „świat, który idzie naprzód i uznaje za osiągnięte takie wartości, jak demokracja i wolność, jest zarazem świadkiem niesłychanych aktów przemocy i nietolerancji”, a tego gwałtu doznaje często właśnie Kościół.

Zdaniem abp. Fisichelii kultura zachodnia znajduje się prawdopodobnie w najbardziej krytycznym momencie swej historii, okazując brak szacunku dla chrześcijaństwa, które stanowi korzeń całej cywilizacji Zachodu. – To tak, jakby syn odrzucił własną matkę – dodał prezes Papieskiej Akademii Życia. Jako przykład podał sytuację w samych Włoszech, gdzie jego zdaniem wiara chrześcijańska, a zwłaszcza katolicka jest, jak to tylko możliwe, izolowana i ośmieszana. Celem takich zabiegów jest osłabienie roli Kościoła w życiu publicznym, ale w rzeczywistości uderza to w samo serce wolności.

W opinii abp. Fisichelli jest to paradoksalny dowód na wiarygodność Kościoła, który wciąż stoi w centrum życia wielu ludzi. – Jeśli nie bylibyśmy wiarygodni, świat by z nas nie szydził, bo uważałby nas za swoich – stwierdził włoski hierarcha, dodając, że znakiem tej wiarygodności jest również zdolność dawania świadectwa aż po męczeństwo.

Mimo tego odrzucenia świat i człowiek wciąż potrzebują Kościoła. –Współczesność potrzebuje Kościoła, bo pomaga on zrozumieć drogę, jaką należy pokonać dla osiągnięcia prawdziwie ludzkiego postępu i rozwoju – podkreślił abp Rino Fisichella.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.