Abp Gądecki: o kobiecości i męskości

2009-06-15 00:00:00

Negowanie różnic płci przez środowiska feministyczne i homoseksualne rozbija tradycyjny model rodziny – stwierdził 14 czerwca w podpoznańskich Tulcach wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Mężczyzna może zrozumieć własną męskość i realizować powołanie w nią wpisane tylko poprzez relację do kobiety, a kobieta przez relację do mężczyzny. Poważną przyczyną kryzysu obecnego czasu w tej materii jest ucieczka od prawdy o ludzkiej płciowości – mówił hierarcha w kazaniu do uczestników Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej.

Zdaniem metropolity poznańskiego, zjawisko to „jest w jakiejś mierze ubocznym efektem nacisku ze strony ruchów feministycznych i homoseksualnych”, ale – jak ostrzegał – „zacieranie dwoistości płci, zamiast wspierać, powoduje zgubne konsekwencje na różnych poziomach”.

Walczące feministki próbują osiągnąć równouprawnienie płci przez uczynienie z kobiety kopii mężczyzny, czyli przez zanegowanie własnej kobiecości. Nie wierzą w to, iż mogą być kochane i szanowane przez mężczyzn jako kobiety. Usiłują więc realizować siebie w taki sposób, jakby były mężczyznami – ubolewał abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu tłumaczył dalej, że „z kolei aktywiści z kręgów homoseksualnych usiłują negować potrzebę bliskich więzi z kobietą dla rozwoju człowieka, ponieważ z różnych względów bez terapii nie są zdolni do takich więzi”.

Nauka o człowieku, która chciałaby wspierać równouprawnienie kobiety wyzwalające ją od wszelkiego determinizmu biologicznego, w rzeczywistości zainspirowała ideologie, które promują podważanie wartości rodziny tworzonej przez ojca i matkę, zrównanie homoseksualizmu z heteroseksualizmem, nowy model seksualności wieloforemnej – powiedział abp Gądecki.

Wskazywał, że „duchowość mężczyzny jest istotnym dopełnieniem duchowości kobiety”, a „płeć męska nie jest dla kobiet przeciwna, czy nawet nie jest odmienna, ale jest dopełniająca” i „dlatego piękno męskiego ducha ujawnia się dopiero w relacji miłości i oddania się kobiecie – i odwrotnie”.

Rozważania o męskości jedynie przez mężczyzn z jednoczesnym unikaniem rozważań o kobiecości, jak też zainteresowanie przez kobiety własną kobiecością przy lekceważeniu refleksji dotyczącej męskości, owocuje egocentrycznym koncetrowaniem się na własnych potrzebach i oczekiwaniach, a zaniedbywaniem pragnień i oczekiwań płci uzupełniającej – zaznaczył hierarcha.

Metropolita poznański przypomniał uczestnikom pielgrzymki naukę Kościoła, według której „mężczyzna zostaje zobowiązany do budowania trwałego związku z kobietą i podejmowania z nią odpowiedzialności”.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.